Pomnik Orląt Lwowskich

i

Autor: Zarząd Zieleni Miejskiej

Coraz bliżej do budowy pomnika Orląt Lwowskich w Krakowie! Gdzie powstanie?

2023-03-20 11:42

Krakowscy urzędnicy szukają artystów, którzy zaprojektują pomnik Orląt Lwowskich. Ten ma stanąć w parku przy ulicy Karmelickiej. Artyści mogą zgłaszać swoje projekty do 5 kwietnia. Pomnik będzie zlokalizowany w nowym parku imienia Wisławy Szymborskiej, co budzi kontrowersje mieszkańców i niektórych krakowskich radnych.

Pomnik Orląt Lwowskich ma stanąć w nowym parku imienia Wisławy Szymborskiej przy ulicy Karmelickiej. Tak zdecydowali w ubiegłym roku krakowscy radni. Planowana lokalizacja instalacji nawiązuje do miejsca, skąd w listopadzie 1918 roku wyruszyły oddziały wojska polskiego na pomoc obrońcom Lwowa. Teraz artyści mogą przesyłać swoje propozycje. 

- Ma to być forma artystyczna, przestrzenna. W regulaminie jest także mowa, aby to była instalacja kameralna. Chodzi o to, aby upamiętnienie Orląt Lwowskich nie uszczuplało powierzchni biologicznie czynnej w parku przy Karmelickiej - mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Niektórzy mieszkańcy nie zgadzają się z uchwałą i twierdzą, że pomnik Orląt Lwowskich nie pasuje do postaci Wisławy Szymborskiej, która będzie patronką parku przy Karmelickiej. 

- W trakcie projektowania mówiliśmy, że nie chcemy żadnych pomników w parku. Proponowano nam też pomnik samej Wisławy Szymborskiej. Znowu chce się upchać element, który niszczy kompozycję parku i do niego nie pasuje. Ten park miał mieć charakter czysto literacki - mówi Natalia Nazim, pomysłodawczyni projektu "Tak dla parku przy Karmelickiej" w Budżecie Obywatelskim.

Zielona przestrzeń zostanie otwarta 2 lipca, czyli w setną rocznicę urodzin polskiej noblistki. Pomnik Orląt Lwowskich stanie w parku najpewniej w przyszłym roku. 

Nowoczesne tramwaje w Krakowie. Stary ciężko już spotkać!

QUIZ. Czy wiesz co znaczą te słowa? 7/10 oznacza, że umiesz mówić po polsku

Pytanie 1 z 10
Konfabulacja to:
Źródło: Coraz bliżej do budowy pomnika Orląt Lwowskich w Krakowie! Gdzie powstanie?