lawina

i

Autor: Pixaby Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. To pierwsza taka sytuacja od lat!

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. To pierwsza taka sytuacja od lat!

2022-02-08 9:38

W Tatrach słowackich obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. To pierwsza taka sytuacja od trzech lat. Ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby odradzają wędrówki w góry. Sytuacja po polskiej stronie Tatr również jest bardzo ciężka.

Ratownicy słowackiej Horskiej Zachrannej Sluzby infomują o ekstremalnej sytuacji lawinowej. W Tatrach Zachodnich ogłoszono czwarty - stopień zagrożenia lawinowego. To najwyższy stopień, jaki może zostać ogłoszony w Tatrach. To też pierwsza taka sytuacja od trzech lat.

Zamknięte zostało Schronisko Żarskie. W Dolinie Żarskiej miejscami pokrywa śnieżna sięga dwóch metrów. W Tatrach wieje bardzo silny wiatr, odnotowywane są też obfite opady śniegu.

Nowa siedziba kancelarii warszawskiego ratusza

Po polskiej stronie Tatr obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Istnieje niebezpieczeństwo, że lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki do wędrówek są niekorzystne. Przypomnijmy, że Tatrzański Park Narodowy w minionym tygodni zamknął dla ruchu turystycznego Drogę do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej. Zamknięcie obejmuje również szlak do Doliny Pięciu Stawów oraz do schroniska w Dolinie Roztoki i obowiązuje do odwołania.

Źródło: Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. To pierwsza taka sytuacja od lat!