Do Nowej Huty wracają osiedlowe tablice. To jeden z symboli "młodszej siostry" Krakowa

2022-01-03 20:11 KK
Tablica Nowa Huta
Autor: Kuba Kusy

Po kilku latach nieobecności do Nowej Huty powracają charakterystyczne tablice z mapami osiedli. Na razie pojawiły się w pięciu lokalizacjach.

Pierwsza partia, nawiązujących do historycznych tablic z lat 50. i 60. zdobi osiedla Kolorowe, Centrum C, Handlowe, Sportowe i Krakowiaków. Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiada jednak, że na tym się nie skończy i do końca roku przybędzie kolejnych 5.

Piotr Kempf, dyrektor ZZM wyjaśnia, że do stworzenia tablic posłużyły zdigitalizowane czcionki, charakterystyczne dla obiektów w całej dzielnicy. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o powrocie nowohuckich tablic:

Mówimy o czcionkach, które były na tablicach, ale również te charakterystyczne, które znamy z tabliczek z nazwami osiedli na blokach. Mamy to wszystko zdigitalizowane, mamy prawa autorskie i możemy z tego korzystać - wyjaśnia.

Mieszkańcy cieszą się z powrotu tablic, które mogą być przydatne zwłaszcza dla przyjeżdżających do Nowej Huty z Krakowa. 

Trzeba pamiętać, że w Nowej Hucie nie orientujemy się po ulicach, tylko po osiedlach. Czasami trudno nawigować w tym naszym rozgardiaszu, w którym "jedynka" jest koło "dwunastki", a potem jest np. "osiemnastka". To jakby część dziedzictwa Nowej Huty, to wpisuje się w historię dzielnicy. Fajnie, że jest właśnie taka informacja - mówią. 

Nowością na tablicach jest zamieszczenie krótkiej notki historycznej o powstaniu osiedla, zarówno p polsku, jak i po angielsku. 

Wolbrom, staw w którym utonęło trzech młodych mężczyzn

Jaki będzie rok 2022?

Pytanie 1 z 8
Czy planujesz już wakacje?
Źródło: Do Nowej Huty wracają osiedlowe tablice. To jeden z symboli "młodszej siostry" Krakowa
Nasi Partnerzy polecają