Dolina Prądnika ocalona. Wody Polskie wycofują się z kontrowersyjnego pomysłu

2021-09-20 21:45 KK
Rzeka Prądnik w Prądniku Korzkiewskim
Autor: Kuba Kusy

Wody Polskie wycofują się z pomysłu budowy zbiorników retencyjnych w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Przypomnijmy, na rzece Prądnik miały powstać zapora i zbiornik, którego wody zalałyby tereny przyrodniczo tereny objęte programem Natura 2000 i stanowiące część Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Plany Wód Polskich wywołały ostry sprzeciw mieszkańców okolicznych miejscowości. W konsultacjach społecznych opinię w tej sprawie wyraziło ponad 4 tys. osób.

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o ocaleniu Doliny Prądnika:

Małgorzata Sikora, dyrektor Wód Polskich w Krakowie informuje, że zbiorniki powstaną, jednak mniejsze i w innej lokalizacji.

Te działania będą oparte na istniejącej infrastrukturze. Nie będzie budowy nowego, suchego zbiornika, tylko wykorzystywanie istniejącej infrastruktury przez jej odpowiednią rekultywację, wybagrowanie i odtworzenie zdolności pojemnościowej na przyjęcie wód - wyjaśnia. 

Marcin Szymański z inicjatywy Ocal Dolinę Prądnika do deklaracji Wód Polskich podchodzi z dużą rezerwą.

To bardzo ważna rzecz, że te deklaracje padły publicznie, natomiast ja się wstrzymuję, korki szampana w Prądniku strzelą, gdy zobaczymy dokument, w którym będzie to napisane oficjalnie - mówi. 

Nowe rozwiązania mają być poddane konsultacjom społecznym. 

Poradnik Zdrowie: odporność

QUIZ: Znasz wszystkie plotki z tygodnia?

Pytanie 1 z 6
Zamaskowana stylizacja Kim Kardashian z MET gali okazała się hitem internetu. Swoją wersję zaprezentowała na Instagramie w zabawnym filmie jedna z polskich gwiazd. Która?
Źródło: Dolina Prądnika ocalona. Wody Polskie wycofują się z kontrowersyjnego pomysłu
Nasi Partnerzy polecają