Drugie życie zabytkowej mozaiki z krakowskiego ZOO

2022-01-28 19:05 KK
Mozaika
Autor: Ewa Całus

Ceramiczna kompozyzja zdobiła pawilon dużych kotów. Ten przeznaczony jest jednak do rozbiórki, bo w jego miejscu ma powstać wybieg dla makaków japońskich i szympansów.

Ewa Całus, wicedyrektorka ogrodu zapewnia, że mozaika nie trafi na śmietnik.

Mozaika w krakowskim zoo zyska nowe życie. Posłuchaj materiału Kuby Kusego

Podjęliśmy kroki na rzecz jej zachowania. Sama mozaika jest objęta opieką miejskiego konserwatora zabytków i plan jest taki, że zanim budynek zostanie wyburzony, to mozaika zostanie zdjęta, zabezpieczona i przeniesiona w inne miejsce. Mozaika z punktu widzenia ogrodu zoologicznego jest bardzo cennym elementem uatrakcyjniającym wizytę w ZOO, dlatego bardzo nam zależy na jej wyeksponowaniu dla zwiedzających - mówi.

Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich, który buduje pawilon dla małp wyjaśnia, że jest już pomysł, na to co zrobić z zabytkiem.

Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, żeby wyciąć całe ściany z mozaikami, odnowić, zabezpieczyć i umieścić na ogrodzeniu ZOO od strony al. Wędrowników. Na razie czekamy na decyzję konserwatora - wyjaśnia. 

Budowa nowego pawilonu dla małp potrwa do końca grudnia przyszłego roku. A koszt budowy nowego wybiegu dla małp to 15 mln. zł.

Borys Budka poinformowany o śmierci żony. Brutalny atak na polityka

Quiz. Jaki to był tydzień? [29 stycznia 2022]

Pytanie 1 z 10
Wielu klientów z oburzeniem zwróciło uwagę na nagły skok cen w wielu sklepach. Z czym mają związek te podwyżki?
Źródło: Drugie życie zabytkowej mozaiki z krakowskiego ZOO
Nasi Partnerzy polecają