Kaloryfer

i

Autor: Kuba Kusy

"Inteligentne" ogrzewanie w szkołach i przedszkolach? Krakowscy radni mają plan

2021-07-07 15:21

Miasto przeznaczy 175 tys. zł na pilotażowy program montażu cyfrowych termostatów w miejskich placówkach. Ich zastosowanie ma obniżyć rosnące z roku na rok rachunki za ogrzewanie.

Na pomysł montażu cyfrowych zaworów przy kaloryferach wpadli radni Łukasz Wantuch, Renata Kucharska i Tomasz Daros, który podpatrzyli je w jednej z prywatnych szkół. 

Dajemy cyfrowy zawór, sterowany przez czujnik. Dyrektor placówki może przy pomocy smartfona regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu. To jest niewiarygodne. co więcej, np. otwarcie okna powoduje, że kaloryfer się wyłącza - tłumaczy Łukasz Wantuch z Przyjaznego Krakowa. 

Bartłomiej Kocurek, dyrektor Centrum Młodzieży w Krakowie, które zakwalifikowało się do pilotażu liczy na spore oszczędności. Tłumaczy, że siedziba Centrum jest nieocieplona, a wiekowe, żeliwne kaloryfery nie są szczególnie wydolne, co generuje znaczne koszty. 

Ze środków własnych wymienimy stare kaloryfery, a dzięki wsparciu tego programu, będziemy mogli zamontować podzielniki, które prawdopodobnie spowodują ok. 30 proc. oszczędności. W naszym przypadku to kilkanaście tysięcy złotych rocznie - mówi. 

W pilotażu biorą udział cztery placówki. Łukasz Wantuch dodaje, że jeśli efekty będą zadowalające, to wystąpi do miasta o wymianę termostatów we wszystkich samorządowych szkołach czy przedszkolach, będzie postulował również ich instalację np. w urzędach. 

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Źródło: "Inteligentne" ogrzewanie w szkołach i przedszkolach? Krakowscy radni mają plan