Ul. Grodzka

i

Autor: Kuba Kusy

Kluby ze striptizem na Starym Mieście nielegalne. Jest orzeczenie NSA

2021-10-21 17:33

Krakowscy radni mieli prawo zakazać działalności klubów ze striptizem na terenie Starego Miasta. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę kasacyjną właścicieli takich przybytków.

Właściciele klubów uznali, że zapisy przyjętej w 2017 roku uchwały o parku kulturowym Stare Miasto są nieprecyzyjne i godzą w swobodę działalności gospodarczej. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który przyznał rację miastu. To nie zadowoliło jednak przedsiębiorców, którzy złożyli skargę do NSA.

Z orzeczenia cieszą się magistraccy urzędnicy, którzy przyznają, że funkcjonowanie klubów było wątpliwą wizytówką miasta. I nie chodzi tylko o nachalne nagabywanie hostess z krzykliwymi parasolkami.

NSA przyznał, że nawet działalność wewnątrz budynku oddziałuje na przestrzeń publiczną, tzn. nie pozostaje bez znaczenia dla tego, w jaki sposób postrzegana jest historyczna przestrzeń, którą chcemy chronić za pomocą zapisów o parku kulturowym - wyjaśnia Tomasz Przybyło z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Mieszkańcy również nie mają wątpliwości. Na Starym Mieście nie ma miejsca dla klubów go-go.

Mogą być, ale może nie w centrum, tylko gdzieś na obrzeżach. Zachęcali do darmowego piwka, a później dolewali coś do tego piwka i człowiek nie wiedział, co robi i za co płaci, a karta wyczyszczona do zera. Pod Kościołem Mariackim jak stały te hostessy to tak trochę nieładnie - mówią. 

Orzeczenie NSA daje teraz miastu do ręki narzędzia do skutecznej walki z łamaniem zapisów uchwały o parku kulturowym. 

W formie 24: zdrowy kręgosłup

QUIZ. Jak dobrze znasz polskie zwyczaje i tradycje? Mniej niż 7 punktów to wstyd

Pytanie 1 z 10
Co symbolizował zapalany ogień przy drogach podczas Dziadów?
Źródło: Kluby ze striptizem na Starym Mieście nielegalne. Jest orzeczenie NSA