Rower

i

Autor: pixabay.com Rower

Kolejny rok stagnacji w inwestycjach w infrastrukturę rowerową

2022-01-05 17:21

W tegorocznym budżecie zapisane zostały głównie te inwestycje, które albo już dawno powinny być ukończone, albo rozpoczęte przed rokiem. Lwią część pieniędzy, bo aż 43 mln. zł pochłonie zapłata za kładkę pieszo-rowerową, którą PKP buduje przy moście kolejowym łączącym Grzegórzki z Zabłociem.

Spore kwoty miasto wyda na przygotowanie dokumentacji i pozwoleń, m.in. na budowę bardzo potrzebnych kładek i nie tylko. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o inwestycjach rowerowych w 2022 roku:

 Tunel pod torami kolejowymi, który ma połączyć ulice Lotniczą z Raciborskiego, kładka nad ul. Tischnera przy stacji Kraków Bonarka i Ludwinów Kazimierz, uzyskanie ponownego pozwolenia na budowę tejże kładki - wylicza Marcin Wójcik, krakowski oficer rowerowy.

Marcin Dumnicki ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów cieszy się, że miasto na poważnie zaczęło myśleć o wspomnianym tunelu pod torami na Olszy. 

Z jednej strony Białucha, a z drugiej ten nasyp kolejowy blokowały taką naturalną trasę spokojnymi uliczkami. Tutaj była taka historia, że główna trasa rowerowa była zaznaczona obok, ulicami Pilotów i Olszyny, natomiast to jest droga co chwila poprzerywana sygnalizacją świetlną, to spowalniałoby rowery, a dzięki tunelowi można myśleć o utrzymaniu dwujezdniowej ulicy i stworzeniu np. buspasa - stwierdza. 

Ten rok najprawdopodobniej nie przyniesie rozwiązania problemu braku miejskiej wypożyczalni rowerów. Miasto ma pewien pomysł, jednak urzędnicy nie chcą wdawać się w szczegóły. Wiadomo natomiast, że przybędzie sto elektrycznych jednośladów dostępnych na parkingach park and ride. A z niecodziennych pozycji w tegorocznym, rowerowym budżecie można z pewnością wymienić 50 tys. zł na studium wykonalności miejskiej wypożyczalni rowerów pneumatycznych, za której powstaniem lobbuje radny Łukasz Wantuch.

Poradnik Zdrowie: drżenie mięśni

QUIZ. Ile wiesz o gotowaniu i jedzeniu? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Bez czego nie da się zrobić majonezu?
Źródło: Kolejny rok stagnacji w inwestycjach w infrastrukturę rowerową