Mural przy Bulwarze Wołyńskim

i

Autor: Murale Zooteka

Kraków: Mural przedstawiający smoka wawelskiego pomoże w walce ze smogiem

2021-05-20 8:50

Lajkonik i smok wawelski stworzony z charakterystycznych zabytków Krakowa - te wizerunki pojawiły się na muralu przy Bulwarze Wołyńskim. Malowidło powstało przy użyciu specjalnych farb oczyszczających powietrze, dzięki czemu każdego dnia mural usunie spaliny wyemitowane przez 17 samochodów.

- Są to farby, które pochłaniają smog. To autentyczna wartość naszego muralu, że 80 metrów kwadratowych malowidła pochłania tyle samo zanieczyszczeń powietrza co las o takiej powierzchni - mówi Tomasz Kubik z fundacji SILVA RERUM.

Remont ul. Lubicz w Krakowie

Dla artystów tworzących mural przy Bulwarze Wołyńskim była to pierwsza styczność z ekologiczną farbą, która ze względu na swoje właściwości narzuca określone zasady działania.

- Tam jest kilka składników, które trzeba wymieszać i między nimi zachodzi dziwna reakcja. Mamy tylko około 3 godziny, by wykorzystać tę farbę, ona później zaschnie i nie da się jej rozcieńczyć, więc trzeba się spieszyć przy pracy, jak się rozrobi tę farbę - mówi jeden z twórców muralu Jerzy Rojkowski.

Jest to już trzecia wersja muralu przedstawiająca smoka wawelskiego. Pierwotne malowidło przy Bulwarze Wołyńskim powstało w 2008 roku, ale z powodu działania czynników atmosferycznych trzeba je było już dwukrotnie odnowić. Mural najprawdopodobniej zniknie z tego miejsca przed końcem roku, w związku z planowaną budową kładki Kazimierz - Ludwinów.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 16
Nie siedź na betonie, bo dostaniesz...
Źródło: Ozdabia miasto i walczy ze smogiem! Nietypowy mural pojawił się w Krakowie