MOPS Kraków

i

Autor: Kuba Kusy

Kraków szuka chętnych do zostania rodzicami zastępczymi

2021-10-22 16:27

W najbliższy wtorek, 26.10 krakowski MOPS rozpoczyna cykl spotkań informacyjnych dla gotowych do bycia rodzicami zastępczymi. Kraków jest polskim liderem jeśli chodzi o liczbę takich rodzin. Tych zawodowych, pobierających za opiekę wynagrodzenie jest 56.

Wioletta Matejczyk z krakowskiego MOPSU przyznaje, że pomimo to zapotrzebowanie na nowych rodziców zastępczych nigdy nie maleje.  

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o poszukiwaniu rodzin zastępczych:

Im więcej, tym lepiej, bo to, że na dziś mamy ich 56 nie oznacza, że za chwilę nie będzie ich mniej. Niektóre odchodzą na emertyturę, niektóre zmieniają miejsce zamieszkania i nie mogą być już rodziną zastępczą na terenie Krakowa, więc ta liczba jest chwiejna - wyjaśnia. 

Rodzice zastępczy przyznają, że bycie rodzicem to ogromna odpowiedzialność, ale dająca bardzo dużo satysfakcji.

Czasem jest ciężko, bo jak jest dwójka, trójka niemowlaków i trzeba wstawać w nocy, o różnych porach. Jest ciężko, ale proszę zobaczyć jak się cieszą. To wszystko wynagradza. Jest to ogromna satysfakcja, cieszę się każdym gestem, każdym uśmiechem, zwłaszcza, że do nas trafiają często dzieci po przejściach - mówią. 

Wioletta Matejczyk dodaje, że szczególnie poszukiwani są wyspecjalizowani rodzice zastępczy, którzy chcieliby zająć się dziećmi z niepełnosprawnościami bądź chorobami przewlekłymi, bo to właśnie im najtrudniej jest znaleźć nowy dom. Szczegółowy harmonogram spotkań z potencjalnymi kandydatami jest dostępny na stronach urzędu miasta i MOPSU.

Grozili śrubokrętem, chcieli wyrwać policjantowi broń

QUIZ. Sobotnia ortografia. Kropka, przecinek czy myślnik? Dajcie znak, czy zdobyliście komplet!

Pytanie 1 z 15
Marek krzyknął Potrzebuję waszej pomocy - jakiego znaku tu brakuje?
Źródło: Kraków szuka chętnych do zostania rodzicami zastępczymi