Wydarzenia

Znana jest data otwarcia Muzeum KL Plaszow. „Miejsce po, miejsce bez” ukaże ślady zbrodni, jaka się tam dokonała

2024-02-22 8:40

Osiemdziesiąt lat temu w krakowskim Podgórzu funkcjonował obóz pracy i koncentracyjny Plaszow, który był częścią niemieckiej, nazistowskiej polityki Zagłady. Przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów. Już za kilkanaście dni, w marcu, zostanie oficjalnie otwarte Muzeum KL Plaszow oraz pierwsza wystawa plenerowa, co niewątpliwie jest jednym z najważniejszych nadchodzących wydarzeń w Krakowie. Kiedy dokładnie uroczyste otwarcie? Sprawdźcie poniżej.

Otwarcie Muzeum KL Plaszow w Krakowie. Podano datę wydarzenia

W piątek, 15 marca, o godz. 11.00 przed pomnikiem Ofiar Faszyzmu w krakowskim Płaszowie odbędzie się oficjalne otwarcie nowego muzeum oraz pierwszej wystawy plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”.

- Zajmujemy się konkretną przestrzenią dla krakowian znaną, choć niekoniecznie z jej historii, czyli terenem miejsca pamięci, miejsca poobozowego. Jest to miejsce "po" wydarzeniach, które się tam zdarzyły, ludziach, którzy byli z nim związani (...). Miejsce "bez" wskazuje natomiast, że jest to strata, że nie przywrócimy tego, co nam zabrano, że jest to miejsce, które zabrało część społeczności krakowian - mówi Marta Śmietana, kierowniczka Działu Muzealnego.

Zaraz po wojnie miasto Kraków i władze państwowe, osoby indywidualne i stowarzyszenia podejmowały działania, aby wiedza i pamięć o tym miejscu przetrwały. Przez wiele lat ich głównym symbolem był postawiony na miejscu straceń pomnik Ofiar Faszyzmu. Od 2016 roku w proces upamiętnienia włączały się krakowskie instytucje, w tym przede wszystkim Muzeum Krakowa, a w styczniu 2021 roku zostało powołane Muzeum KL Plaszow. Obecnie, po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji, od 15 marca będzie można zobaczyć ekspozycję składającą się z 15 tablic, których treść łączący przekaz historyczny ze słowami świadków. Uzupełnia ją 41 punktów terenowych, informujących o lokalizacji obiektów istotnych dla historii obozu. W terenie znajdują się także trzy okna archeologiczne. 

Kraków. Harmonogram inauguracji działalności Muzeum KL Plaszow

  • Godz. 11.00 – Rozpoczęcie uroczystości, przywitanie
  • godz. 11.05 – Wystąpienia gości
  • godz. 11.30 – Prezentacja relacji więźniów KL Plaszow w poetyckiej i muzycznej oprawie studentów Akademii Sztuk
  • Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
  • godz. 11.50 – Zakończenie uroczystości
  • godz. 12.00–13.30 – Oprowadzenie po terenie miejsca pamięci KL Plaszow.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Strajk rolników w Krakowie. 20 lutego ponad 400 maszyn rolniczych przejechało przez centrum miasta
Źródło: Znana jest data otwarcia Muzeum KL Plaszow. „Miejsce po, miejsce bez” ukaże ślady zbrodni, jaka się tam dokonała