Choinki z nadleśnictwa

i

Autor: Pixabay Żywa choinka z nadleśnictwa lub szkółki - gdzie kupić drzewko z lasu najbliżej Krakowa?

Wiadomości

Lasy Państwowe ogłaszają sprzedaż choinek. Ile zapłacimy w nadleśnictwach najbliżej Krakowa?

2023-12-08 14:04

Choinka kupiona w markecie budowlanym nigdy nie będzie tak pachnąca i świeża jak ta prosto z lasu, kupiona w nadleśnictwie lub szkółce. Najlepiej więc kupić żywe drzewko właśnie tam. Na plus przemawia także cena, czasem o ponad połowę niższa niż w marketach. Małopolskie nadleśnictwa ruszają powoli ze sprzedażą świerków, jodeł pospolitych i sosen. Od kiedy i za jaką cenę można kupić żywą choinkę prosto z lasu w okolicach Krakowa? Sprawdźcie.

Choinka z nadleśnictwa lub szkółki. Gdzie kupić drzewko z lasu najbliżej Krakowa?

Powoli dobiega połowa grudnia, Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, co oznacza, że coraz więcej osób wyrusza na poszukiwanie choinki. Choć krąży opinia, że sztuczne drzewko jest bardziej ekologiczne, nie jest to prawda. Sztuczna choinka rozkłada się ok. 500 lat, nie podlega recyklingowi i jest wyprodukowana z tworzyw sztucznych, więc sama jej produkcja zanieczyszcza środowisko. Żywa choinka z kolei produkuje tlen, pochłania dwutlenek węgla, ulega naturalnemu rozkładowi, a do jej wzrostu niepotrzebne są żadne chemikalia. W końcu - nie ma lepszego sposobu na wprowadzenie do domu czy mieszkania bardziej świątecznego klimatu niż naturalne drzewko. Tym bardziej takie, które pachnie lasem. Właśnie takich choinek mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą szukać w nadleśnictwach. Większość z nich rozpoczyna sprzedaż w przyszłym tygodniu (od ok. 11 grudnia). Ile trzeba zapłacić za żywą choinkę z lasu?

- Sprzedaż rozpocznie się w środę, 13 grudnia o godz. 9.00. W kolejne dni robocze będziemy sprzedawać od 7.30 do 14.30. Jeszcze nie mamy cennika, ale ceny będą podobne do tamtego roku, czyli trzymetrówki po 50/60 złotych, 2/2,5-metrowe po 40/45 zł, coś takiego. Można przyjechać na ul. Leśną 13 w Zabierzowie albo ul. Galicyjską 12 w Brodłach, tam jest nasza szkółka – słyszymy w Nadleśnictwie Krzeszowice.

- Ze sprzedażą ruszymy w przyszłym tygodniu, jak stopnieje śnieg – dowiadujemy się w Leśnictwie Kopaliny (Nadleśnictwo Brzesko).

- Sprzedaż choinek rozpoczniemy w przyszłym tygodniu, ale nie będziemy ich mieć w jakieś dużej liczbie – słyszymy w Leśnictwie Chrostowa (również Nadleśnictwo Brzesko).

- Sprzedaż będzie od 18 do 22 grudnia od 7.30 do 14.30 przy ul. Lipowej 1. Ceny nie są wyższe w stosunku do roku poprzedniego - mówi nam Wojciech Kurzeja, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa.

Ile kosztuje choinka z nadleśnictwa?

Nadleśnictwo Nawojowa będzie w tym roku prowadzić sprzedaż choinek po następujących cenach:

  • choinka do 1,5 metra - 30 zł,
  • choinka od 1,6 do 2,5 metra - 40 zł
  • choinka od 2,6 do 3,5 metra - 50 zł,
  • choinka od 3,6 do 5 metrów - 70 zł,
  • choinka od 5 do 6 metrów - 130 zł.

Można przypuszczać, że ceny żywych choinek w innych nadleśnictwach niedaleko Krakowa będą podobne. Naturalne drzewko z lasu to zatem nie tylko piękny zapach i świeżość, ale też spora oszczędność pieniędzy. W marketach budowlanych za choinkę można zapłacić nawet dwukrotnie więcej. Oprócz choinek (świerk, jodła pospolita i sosna) w nadleśnictwach będzie też można kupić stroisz jodłowy i sadzonki drzew leśnych. Warto podkreślić, że oferowane do sprzedaży drzewka pochodzą z cieć pielęgnacyjnych jakie muszą być wykonywane w drzewostanach. Dzięki temu są to choinki w pełni ekologiczne - po prostu w lesie w wyniku panującej konkurencji i tak zginęłyby w sposób naturalny, a człowiek wycinając je wyprzedza jedynie ten proces.

ZOBACZ TAKŻE: Ceny choinek w Krakowie szokują. Nawet 1299 zł za sztuczne drzewko! [ZDJĘCIA]

Rozświetlenie choinki na Rynku Głównym w Krakowie
Źródło: Lasy Państwowe ogłaszają sprzedaż choinek. Ile zapłacimy w nadleśnictwach najbliżej Krakowa?