Wawel Kraków

i

Autor: Pixaby Zamek Królewski na Wawelu wyróżniony Złotą Pinezką

Miliony złotych na inwestycje. Kraków emituje obligacje komunalne

2021-07-27 17:42

620 mln. zł. Na taką kwotę Kraków wyemituje swoje obligacje. W tej sprawie miasto podpisało umowę z bankiem PKO BP. Dla banku to największa tego typu operacja.

Papiery trafią na rynek w trzech seriach. Pozyskane z emisji pieniądze miasto przeznaczy na inwestycje i spłatę dotychczasowego zadłużenie. 

To będzie trzeci etap budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju z Krowodrzy Górki do Górki narodowej, sprawy inwestycji w Swoszowicach, tam chodzi o postawienie parkingu park & ride przy nowo budowanej stacji kolei aglomeracyjnej, plus szereg pomniejszych inwestycji - wylicza Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa do spraw obsługi mieszkańców.  

O emisję krakowskich obligacji komunalnych walczyło kilka banków. Bogusław Kośmider podkreśla, że tak duże zainteresowanie świadczy o tym, że Kraków jest dla potencjalnych inwestorów stabilnym i godnym zaufania partnerem. 

Te 620 mln. zł to największa emisja obligacji komunalnych, jakie przeprowadziło PKO BP, ewidentnie cała ta operacja świadczy o tym, że jesteśmy atrakcyjnym klientem jeśli chodzi o dużych graczy - mówi. 

O wiarygodności finansowej miasta świadczą oceny agencji ratingowych. Agencja Standard & Poor’s wystawiła Krakowowi notę A-. Tak wysoki rating przekłada się bezpośrednio na oprocentowanie kredytów rynkowych.

Wparował do Żabki z bronią w ręku

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Miliony złotych na inwestycje. Kraków emituje obligacje komunalne