Najpiękniejszy dom na świecie znajduje się pod Krakowem! Jak wygląda? [WIDEO]

2021-09-27 11:57 nm
Małopolska Chata Podcieniowa - najpiękniejszy dom na świecie
Autor: screen Youtube BXBstudio Małopolska Chata Podcieniowa - najpiękniejszy dom na świecie

Małopolska Chata Podcieniowa została wybrana najpiękniejszym domem na świecie. Budynek nawiązuje do polskich architektury drewnianej. Trzeba przyznać, że robi ogromne wrażenie! A jak się prezentuje? Zobaczcie wideo!

Małopolska Chata Podcieniowa została wyróżniona w prestiżowym konkursie Architecture & Design Awards 2021 na najpiękniejszą prywatną rezydencję na świecie. Budynek znajduje się w okolicach Dolinek Podkrakowskich. Autorami projektu jest warszawsko-krakowska pracownia BXB.

Małopolska Chata Podcieniowa nawiązuje do polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Czym się charakteryzowała taka forma? Podcienia osłaniały front domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także intensywnym słońce. Domy podcieniowe tworzyły też pierzeje rynków miejskich i ulic. Umożliwiały w ten sposób komunikację po mieście w deszczowe dni. Przykładem są domy, jakie można zobaczyć na rynku podkrakowskiej Lanckorony.

Tęczowy kordon przeszedł ulicami Opola

Projektując ten dom, dostosowaliśmy się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę jedynie domu parterowego z poddaszem dwuspadowym. Pomimo restrykcyjnych zapisów, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego – mówi architekt Bogusław Barnaś w rozmowie z whitemad.pl.

Projekt domu powstawał w latach: 2015-2017. Jego budowa natomiast trwała trzy lata (2017-2020 r.). Dom ma powierzchnię 362 mkw. Został zrealizowany dla klienta prywatnego. Projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej był już nagradzany np. przez Izbę Architektów czy magazyn Dobrze Mieszkaj i Murator.

A jak dokładnie prezentuje się Małopolska Chata Podcieniowa? Zobaczcie na nagraniach!

Źródło: Najpiękniejszy dom na świecie znajduje się pod Krakowem! Jak wygląda? [WIDEO]