Nielegalnie chcieli dostać się do Polski. Zapewniali, że czekają tu na nich współmałżonkowie

2021-04-07 8:33 nm PAP.
samolot
Autor: Pixaby

13 cudzoziemców, którzy w ciągu tygodnia przylecieli na krakowskie lotnisko z cypryjskiego Pafos, otrzymało odmowę wjazdu do Polski. Wszyscy jako cel przyjazdu deklarowali chęć dołączenia do swojego współmałżonka, będącego obywatelem Unii Europejskiej.

Jak poinformowała we wtorek Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, wśród cudzoziemców było pięć kobiet i ośmiu mężczyzn. Najpierw – 31 marca przyleciało z Pafos 4 obywateli Indii, a następnie w poniedziałek na krakowskim lotnisku z tego samego kierunku pojawiło się 2 Hindusów, 3 Pakistańczyków, 3 Nepalczyków oraz 1 Banglijczyk.

Każdy z 13 cudzoziemców - w wieku od 24 do 38 lat - podczas odprawy granicznej przedstawiał do kontroli paszport, zezwolenie na pobyt dla członka rodziny obywatela UE, a także cypryjski certyfikat małżeństwa.

Wszyscy, jako cel swojej podróży deklarowali chęć dołączenia do żony lub męża – najczęściej obywatela Rumunii, dwukrotnie Bułgarii, a w jednym przypadku obywatela Łotwy, z którymi to mieli się spotkać w Polsce.

Raport z anteny, 06.04, godz.10

Według ich tłumaczeń małżonkowie mieli przebywać w celu turystycznym w Krakowie i po kilku dniach, bezpośrednio lub też przez Niemcy powrócić na Cypr.

Żadna z 5 kobiet i żaden z 8 mężczyzn nie byli w stanie wiarygodny i racjonalny sposób uzasadnić celu swojej podróży i szczegółów, które jej dotyczą. Dodatkowo, biorąc pod uwagę obecnie panujące ograniczenia, związane z wynajmem miejsc hotelowych na terytorium Polski oraz deklarowany cel podróży każdego z obywateli państw trzecich - tj. wjazd w celu dołączenia do współmałżonka, a następnie pobyt w celu turystycznym - całą sytuację funkcjonariusze z podkrakowskich Balic uznali za wielce podejrzaną - wyjaśniła przedstawicielka Straży Granicznej.

Według niej, w związku z wątpliwościami dotyczącymi warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, każdemu z nich wręczono decyzje o odmowie wjazdu oraz informację dotyczącą procedury szczegółowej kontroli realizowanej wobec obywateli państw trzecich. Ponadto, każdemu z cudzoziemców wydano decyzję o nakazie przebywania w pomieszczeniach dla osób niezaakceptowanych, mieszczących się w Placówce SG na krakowskim lotnisku.

Czworo obywateli Indii w niedzielę odleciało samolotem rejsowym do Pafos. Pozostała dziewiątka mam wrócić na Cypr w środę.

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Źródło: Nielegalnie chcieli dostać się do Polski. Zapewniali, że czekają tu na nich współmałżonkowie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany