„Nowohucki alfabet – perspektywy”. Powstanie leksykon zwrotów o dzielnicy i mieszkańcach

2021-04-20 17:15 KK
Aleja Róż
Autor: Mach240390/wikipedia.org

Kurczak, skinopanki czy spotkanie na PeCE, czyli Placu Centralnym. To zwroty charakterystyczne dla kolejnych pokoleń mieszkańców Nowej Huty, zebrane w ramach projektu „Nowohucki alfabet - pokolenia języka”. Jego autorzy postanowili pójść za ciosem i w ramach drugiej edycji chcą stworzyć leksykon wyrażeń definiujących dzielnicę i ich mieszkańców z nieco innej perspektywy.

Tym razem do projektu zaangażowani zostaną mieszkańcy innych krakowskich dzielnic, a także sąsiednich miejscowości, którzy zostaną poproszeni o podanie zwrotów, które im kojarzą się z Nową Hutą. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o kolejnej edycji "Alfabetu Nowohuckiego":

My w tym naszym własnym sosie możemy czuć się doskonale, patrzeć na Hutę sentymentalnie i z czułością, natomiast przydałoby się trochę takiego krytycyzmu, skonfrontowania tego, jak patrzą na Hutę i nowohucian inni - Mówi Weronika Śliwiak z Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta. 

Dodaje, że sami nowohucianie odegrają w projekcie kluczową rolę.

Będą zapoznawali się z tymi hasłami i będą się do nich ustosunkowywać. Na koniec stworzą spacer i grę terenową, na którą zaprosimy gości z innych dzielnic i miejscowości po to, by pokazać im Nową Hutę w różnych barwach - wyjaśnia. 

Zapisy do projektu potrwają do 30 kwietnia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta.

Tak policyjne drony namierzają piratów drogowych

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Źródło: „Nowohucki alfabet – perspektywy”. Powstanie leksykon zwrotów o dzielnicy i mieszkańcach