Opady deszczu to nic. W Tatrach nadal biało. Zima nie odpuszcza! [ZDJĘCIA]

2021-05-18 8:53

Kiedy połowa Polski zmaga się z intensywnymi opadami deszczu, w Tatrach mamy powrót zimy. W nocy z poniedziałku na wtorek padał śnieg. Dzięki temu górne partie znów pokryły się białym puchem. Zima nie odpuszcza, a TOPR apeluje o ostrożność.

Majowy śnieg w Tatrach nie powinien być potężnym zaskoczeniem, jednak za każdym razem robi wrażenie. W nocy z poniedziałku na wtorek wysoko w górach zamiast deszczu mieliśmy opady śniegu. Biało zrobiło się nad Morskim Okiem, na Hali Gąsienicowej czy w Dolinie Pięciu Stawów. W niższym partiach szlaki są mokre i śliskie. Utrudnieniem dla wędrowców jest również niski pułap chmur, który ogranicza widoczność.

Raport z anteny 17.05, godz.10

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki są częściowo niekorzystne. Poruszanie się w górach wymaga umiejętności oceny zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne - czytamy w komunikacie TOPR.

"Więcej niż jedno zwierzę". Największe wpadki w "Familiadzie" [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaka odpowiedź padła, gdy Karol Strasburger powiedział: "Więcej niż jedno zwierzę to..."?
Źródło: Opady deszczu to nic. W Tatrach nadal biało. Zima nie odpuszcza! [ZDJĘCIA]