Orszak Trzech Króli w Lublinie

i

Autor: internet / fot. archidiecezjalubelska.pl

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Krakowa. W planie aż trzy trasy!

2022-01-05 14:59

W czwartek, 6 stycznia ulicami Krakowa przejdzie 12. Orszak Trzech Króli. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni publicznej, ale będzie je można też śledzić w internecie. Hasłem tegorocznego orszaku jest zawołanie „Dzień dziś wesoły!” z kolędy „Z narodzenia Pana”.

Orszak Trzech Króli w Krakowie. Trasy:

  • Orszak czerwony – europejski przejdzie trasą spod katedry na Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką.
  • Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki, wyruszy z salezjańskiego parku Wioski Świata, przy ul. Tynieckiej, a dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd trasą: ul. Bałuckiego – przez rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręci w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku Głównego.
  • Orszak niebieski – afrykański wyruszy z placu Matejki i przejdzie ulicą Floriańską na Rynek Główny.
Oto najpiękniejsze szopki w krakowskich kościołach

Wszystkie przemarsze rozpoczną się ok. godz. 11.00. W role monarchów wcielą się aktorzy. Małych rycerzy i dwórki zostaną odegrane przez uczniów krakowskich szkół. Towarzyszyć im będą ich rodzice.

Wszystkie trzy człony orszaku spotkają się na Rynku Głównym. Trzej królowie przejdą na scenę pod wieżą ratuszową, by oddać pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Będzie można posłuchać kolęd i pastorałek wykonywanych przez znanych artystów. Kolędowanie na rynku poprowadzi piosenkarka, prezenterka, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem” i uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania, czy dbania o wspólną przestrzeń.

Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już około 130 osób będących w kryzysie bezdomności. Do tej pory „na prostą” wyszło 51 byłych już lokatorów mieszkań, którym udało się usamodzielnić. Więcej na: www.dzielopomocy.pl

Źródło: Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Krakowa. W planie aż trzy trasy!