Protestujący studenci

i

Autor: A.W.

Protest studentów UJ. Tym razem chodzi o współpracę z Izraelem

2024-05-25 14:03

Trwa kolejny protest studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od piątku studenci Collegium Broscianum apelują do władz uczelni o zerwanie współpracy z Izraelem. Okupacja budynku przy ul. Grodzkiej to także ich odpowiedź na niespełnione przez polskie uczelnie postulaty, w których domagali się bojkotu izraelskich instytucji i uczelni oraz potępienia prowadzonej przez Izrael wojny w Strefie Gazy.

Studenci UJ protestują w obronie Palestyny. Okupują budynek przy ul. Grodzkiej

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego protestują w obronie Palestyny. Okupują oni budynek przy ul. Grodzkiej. Domagają się potępienia ataku Izraela na strefę Gazy ze strony rektora uniwersytetu oraz zaprzestania współpracy z izraelskimi organizacjami i uczelniami. To już kolejne podejście studentów w tej sprawie, na ich poprzedni apel w postaci listu zareagowało 3000 osób.

W liście tym wezwaliśmy w konkretnych czterech postulatów do działania rektora. W tym potępienia działań Państwa Izrael, do zerwania wszelkich więzi z okupantem Izraelskim, przede wszystkim do udostępnienia transparentnych danych podmiotów, z którymi UJ prowadzi współpracę oraz po prostu do uznania prawa Palestyńczyków do samostanowienia  - mówi Zuza, studentka stosunków międzynarodowych.

Studenci zapowiadają, że będą zajmować budynek tak długo, jak będzie to konieczne. Protestujący oczekują od uczelni takiej samej reakcji jak w przypadku wojny Rosji w Ukrainie.

Dostali pismo z własnym stanowiskiem, gdzie zerwano wszelkie kontakty naukowe i instytucjonalne z uczelniami rosyjskimi i ośrodkami badawczymi, więc mogą i potrafią to zrobić - mówi student filozofii, Rafał.

Studenci UW także prowadzą protest w obronie Palestyny. Władze UJ nie reagują na apele protestujących

Protest w obronie Palestyny prowadzony jest także na Uniwersytecie Warszawskim. Władze UJ wciąż nie odpowiedziały na apele protestujących.

Quiz. Matura z matematyki. Sprawdź, czy zdasz!

Pytanie 1 z 10
Liczba log9 27 + log9 3 jest równa
Technologiczny Przegląd Tygodnia 24.05
Źródło: Protest studentów UJ. Tym razem chodzi o współpracę z Izraelem