Replika Zygmunta

i

Autor: Kuba Kusy

Replika "Zygmunta" na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

2022-01-24 18:25

Był fragment „Szkieletora”, sukienka Alicji Bachledy-Curuś czy krakowska szopka. Tym razem Kraków wystawił na licytację w ramach 30-tego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przedmiot dużo bardziej okazały. Jest to replika… Dzwonu Zygmunt, wykonana w ramach jubileuszu jego 500-lecia.

Prezydent Jacek Majchrowski przyznaje, że po hucznych obchodach pięćsetlecia Zygmunta pojawili się chętni na zakup repliki. Miasto postanowiło jednak poczekać z transakcją.m

Zwykle na licytacje trafiały rzeczy drobniejsze. Ale jak szaleć to szaleć. Zgłosiło się do nas kilka podmiotów, które chciały kupić replikę, ale wyszliśmy z założenia, że będzie najlepiej, jak damy na licytację. Niech się ze sobą biją. Zobaczymy, co z tego będzie - żartował. 

Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej podkreśla, ze replika wykonana jest z dbałością o każdy, najdrobniejszy nawet detal. 

Replika jest w skali 1:1. Nie była robiona maszynowo, tylko ręcznie, żeby te niedoskonałości odlewania dzwonu wyodrębnić. Ważne, że wszystkie napisy rzeźby są odtworzone 1:1, nawet patyna jest odtworzona w sposób artystyczny - wyjaśnia. 

Tegoroczny Finał WOŚP już w nadchodzącą niedzielę. Tym razem Orkiestra Jurka Owsiaka zbiera pieniądze na diagnostykę i leczenie wzroku u najmłodszych. Przez 29 lat działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do krakowskich szpitali i innych placówek trafił sprzęt medyczny o wartości niemal 47 mln. zł.

Masło - co warto o nim wiedzieć?

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...
Źródło: Replika "Zygmunta" na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy