Wiadomości

Setki zdechłych ryb, w tym gatunki chronione. Wędkarze łowiący w Wiśle w okolicach Krakowa alarmują

2023-08-29 11:35

Krakowscy wędkarze zauważyli martwe ryby przy Stopniu wodnym Przewóz na granicy dzielnic Nowa Huta i Podgórze. Aktywiści - między innymi z WWF Polska - jako przyczynę tego zdarzenia wskazali wahania wody. Ustosunkowały się do tego Wody Polskie informując, że "zwierciadło Wisły poniżej stopnia wodnego Przewóz pozostaje pod wpływem elektrowni wodnej administrowanej przez Tauron Ekoenergia, a krótkotrwałe wahania stanu wody w korycie wynikają z przyjętego harmonogramu jej pracy". Co z troską o ryby i ekologię?

Na Stopniu Przewóz na Wiśle na kilkadziesiąt minut wstrzymano wodę. Znaleziono setki martwych ryb

Stopień Przewóz regularnie zabija od wielu lat dziesiątki tysięcy ryb z Wisły nagłymi, wysokimi wahaniami wody, informuje Paweł Chodkiewicz ze Strażników Rzek WWF. Inni aktywiści ekologiczni również alarmują, że w wyniku tych działań giną ryby pod częściową i ścisłą ochroną (m. in. koza złotawa (Sabanejewia aurata), śliz (Barbatula barbatula), różanka (Rhodeus sericeus amarus) czy boleń,(Aspius aspius). Niszczone są ich siedliska, żerowiska oraz tarliska, które mieszczą się w partiach koryta, szczególnie narażonych na wahania wody. Interwencję w tej sprawie podjął krakowski radny, Łukasz Gibała. Zgłoszenie skierowałem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie oraz do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, poinformował. Interwencję zapowiedziała też posłanka Daria Gosek-Popiołek.

- Poziom wody gwałtowanie obniżył się o ponad połowę, co spowodowało, że ryby nie miały szans na ucieczkę do głównego nurtu rzeki i zdechły z uduszenia. Sytuacja powtarza się regularnie. Wędkarze łowiący w Wiśle w rejonach około krakowskich, a w szczególności poniżej Stopnia Przewóz, poniżej Stopnia Łączany zgłaszają gwałtowny spadek pogłowia w zasadzie wszystkich gatunków ryb. Od około 2 -3 lat wędkarze obserwują zwiększoną dynamikę wahań wody. Skoki wody są znacznie bardziej dynamiczne, a te w nocy powodują, że tysiące sztuk małych ryb, przy gwałtownym spadku poziomu wody nie nadąża z reakcją i pozostaje na lądzie i w konsekwencji ginie - informuje Paweł Chodkiewicz.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał komentarz w sprawie zdarzenia na Stopniu Przewóz.

- Zwierciadło Wisły poniżej Stopnia wodnego Przewóz pozostaje pod wpływem elektrowni wodnej administrowanej przez Tauron Ekoenergia, a krótkotrwałe wahania stanu wody w korycie wynikają z przyjętego harmonogramu jej pracy. Elektrownia prawdopodobnie przerwała pracę (w dniu zdarzenia - przyp. red.), a zwierciadło wody na Stopniu zaczęło się piętrzyć, stąd widoczne było krótkotrwałe obniżenie stanu wody w korycie Wisły poniżej przekroju stopnia. W związku z zaistniałą sytuacją, PGW WP RZGW w Krakowie wystąpi do administratora elektrowni Tauron Ekoenergia o cykliczne przekazywanie harmonogramu pracy, co umożliwi wcześniejszą reakcję obsługi stopnia w przypadku przerw w działaniu elektrowni. Dodatkowo RZGW w Krakowie informuje, że terenowi pracownicy Wód Polskich bezpośrednio przy Stopniu Przewóz nie stwierdzili występowania śniętych ryb (dzień po incydencie - przyp. red.), (...). Informacje te potwierdza również użytkownik rybacki, tj. okręg PZW w Krakowie, który także przeprowadził wizję terenową nie stwierdzając obecności śniętych ryb - poinformowały Wody Polskie, RZGW w Krakowie. Z pełnym komentarzem można zapoznać się tutaj.

Komornik zajął jej dom, pomimo braku długów. Władza nie zareagowała na koszmar kobiety

Quiz dla prawdziwych znawców Krakowa. W jakiej dzielnicy jest ta ulica?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Źródło: Setki zdechłych ryb, w tym gatunki chronione. Wędkarze łowiący w Wiśle w okolicach Krakowa alarmują