Tak smog unosi się nad Krakowem. Powietrze w mieście jest fatalne [ZDJĘCIA]

2021-03-03 11:42 nm

Piękne słońce za oknem nie oznacza, że w Krakowie mamy czyste powietrze. Normy w mieście przekroczone są o kilkaset procent. Stolica Małopolski to nie tylko jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce, ale również na świecie. Ponownie uwzględniono ją w niechlubnym rankingu.

Smog w Krakowie: 3.03.2021

Powietrze w Krakowie ostatnio nas nie rozpieszcza. Praktycznie codziennie informujemy o przekroczonych normach w mieście. Taką sytuację mamy też w środę, 3 marca. Rano nad miastem unosiła się chmura szkodliwych pyłów. Zdjęcia smogu w Krakowie otrzymaliśmy na naszą skrzynkę. Zobaczcie.

Dodajmy, że Kraków wymieniany jest przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jako jedno z miast, w którym dziś mamy fatalne powietrze. Kraków znalazł się też na 12. miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych regionów na świecie.

Raport z Anteny 03.03

Kraków przykryty smogiem. Jak się bronić?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?