Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki

i

Autor: A.W.

To jedyne takie miejsce w regionie. Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki będzie badać, szkolić i edukować

2023-09-19 16:31

To jedyne takie miejsce w Małopolsce. Będą tam prowadzone badania...nad ogniem i hałasem. Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki w Krakowie już działa. Naukowcy będą zajmować się tam ochroną przeciwpożarową budynków i badaniem najnowszych materiałów budowlanych, ale nie tylko!

Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki już działa. Partnerami centrum są Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy, a także krakowska Szkoła Aspirantów Pożarnictwa.Celem funkcjonowania Centrum jest wypracowanie innowacyjnych technologii z myślą o ekologicznym i energooszczędnym sektorze budownictwa.

W tym Centrum głównie będziemy przeprowadzać takie badania jak jest to reakcja na ogień, rozprzestrzenianie ognia, odporność ogniowa oraz podatność materiałów na tlenie - mówi Paweł Pichniarczyk, Dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Pierwsze badania rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. Miejsce to pozwoli także na podniesienie kompetencji studentów uczelni technicznych oraz strażaków.

To miejsce posłuży nam do tego aby poznać strukturę palną czy też niepalności materiałów budowlanych, nośności czy też szczelności i tych wszystkich parametrów, które przyczyniają się do rozwoju pożaru. Prócz tego do szkoleń i dydaktyki - mówi brygadier Marek Chwała, Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Krakowskie Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki to jeden z trzech takich ośrodków w Europie. Budynek ma ok. 900 m2 powierzchni, a jego budowa trwała rok i pochłonęła prawie 23 miliony złotych.

QUIZ. Wojny XX wieku. Niby tak niedawno, ale pytania Cię zaskoczą! Komplet? Bez szans!

Pytanie 1 z 12
Na start oczywiście I Wojna Światowa. Zapoczątkował ją zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę Zofię. W jakim mieście miał on miejsce?
Express Biedrzyckiej - Ryszard SCHNEPF
Źródło: To jedyne takie miejsce w regionie. Centrum Badawcze Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki będzie badać, szkolić i edukować