Tragedia w Krakowie. W mieście wytworzyła się trąba powietrzna

i

Autor: screen Facebook/Łowcy Burz/Oksana Shymkiv Tragedia w Krakowie. W mieście wytworzyła się trąba powietrzna

Tragedia w Krakowie. W mieście wytworzyła się trąba powietrzna [WIDEO]

2022-02-18 9:17

Nie milkną echa potężnej nawałnicy, jaka przeszła przez Kraków w miniony czwartek. Okazało się, że w mieście wytworzyła się niewielka trąba powietrzna. W sieci pojawiło się nagranie, pokazujące wir na os. Złocień.

W czwartek potężne nawałnice przechodziły przez całą Polskę. Te dotarły także do Krakowa. Około godziny 9.00 w stolicy Małopolski zaczęło bardzo mocno padać i wiać. Niestety doszło do tragedii. Na budowie na os. Złocień przewrócił się żuraw. Dźwig spadł na nowo powstające budynki. W wyniku zdarzenia dwie osoby zginęły, a dwie kolejne zostały ranne. Po wypadku wojewoda małopolski zapowiedział kontrole na budowach w całym regionie.

Wichura przewróciła dźwig budowlany w Krakowie! Są ranni

Okazało się, że w rejonie wspomnianej budowy wytworzyła się niewielka trąba powietrzna. Jak czytamy na profilu Łowców Burz:

"Nie ma więc mowy o wystąpieniu zawirowania na skutek efektów aerodynamicznych związanych z zabudowaniami. Dane radarowe potwierdzają fakt, że za tragedię odpowiada niewielka trąba powietrzna. W czasie obserwacji zjawiska nad południowo-wschodnią częścią miasta przeszło mezozawirowanie, co widoczne jest na zobrazowaniach prędkości radialnej ze stacji radarowych Ramża i Brzuchania. Całe szczęście, że skala zjawiska i jego siła była niewielka. W przeciwnym wypadku w Krakowie mielibyśmy o wiele większe zniszczenia, a także większą liczbę osób poszkodowanych i ofiar śmiertelnych."

We wpisie podkreślono również, że zdarzenie jest szczególne z dwóch względów. Po pierwsze dotknęło mocno zurbanizowany obszar dużego miasta, a po drugie to pierwsza od lat trąba powietrzna, która przynosi ofiary śmiertelne.

Poniżej nagranie wykonane przez Panią Oksanę Shymkiv, które udostępnili Łowcy Burz.

Źródło: Tragedia w Krakowie. W mieście wytworzyła się trąba powietrzna [WIDEO]