Tramwaj do Mistrzejowic: są zmiany projektowe. To dobra wiadomość dla kierowców!

2021-09-07 13:01 nm
mpk kraków tramwaj
Autor: Pixaby

Linia tramwajowa do Mistrzejowic nie będzie utrudniać ruchu na rondzie Młyńskim. Tory zostaną poprowadzone tunelem. Dzięki temu przejazd tramwajów odbywać się będzie bezkolizyjnie. Zmiany są odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców i pozwolą skoordynować inwestycję z planami budowy premetra.

Przypomnijmy, początkowo linia tramwajowa miała przebiegać naziemnie przez rondo Młyńskie. Wiosną rozpoczęto analizy, czy projekt mógłby ulec zmianie. Postulowany, by ruch tramwajowy został jednak poprowadzony pod powierzchnią ronda. Okazało się, że takie działania są możliwe do wprowadzenia. Przed rondem Polsadu tramwaj wjedzie bezpośrednio do planowanego wcześniej tunelu. W takim układzie odcinek linii tramwajowej zlokalizowany poniżej poziomu terenu wraz z rampami najazdowymi wydłuży się do ok. 1180 metrów.

Jednym z ważniejszych powodów takiej decyzji było przyjęcie przez miasto studium budowy premetra, które przewiduje wspólny przebieg z trasą KST IV na odcinku rondo Barei – rondo Młyńskie. Dostosowanie infrastruktury do potrzeb tej ogromnej inwestycji umożliwi dalszy rozwój sieci transportowej bez konieczności przebudowy tej istniejącej. Ponadto, zależało nam na tym, by przejazd tramwaju przez newralgiczny punkt, jakim jest rondo Młyńskie odbywał się bezkolizyjnie, co zapewni oszczędność czasu i wyższy poziom bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom ruchu – przyznaje Marcin Hanczkowski, dyrektor naczelny Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Raport z Anteny 07.09

Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema i Meissnera w 2024 roku. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Obejmuje budowę 10 par przystanków, tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej przy ul. Jancarza oraz infrastruktury towarzyszącej.

Partnerem prywatnym przedsięwzięcia jest konsorcjum PPP Solutions Polska Sp. z o.o. (lider), Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu A.S. Z ramienia miasta za projekt odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Tramwaj do Mistrzejowic: są zmiany projektowe. To dobra wiadomość dla kierowców!
Autor: Urząd Miasta Krakowa/tramwajdomistrzejowic.pl Tramwaj do Mistrzejowic: są zmiany projektowe. To dobra wiadomość dla kierowców!
Sonda
Lubisz jeździć tramwajami?
Źródło: Tramwaj do Mistrzejowic: są zmiany projektowe. To dobra wiadomość dla kierowców!
Nasi Partnerzy polecają