W Krakowie powstaną nowe żłobki. Gdzie dokładnie? Ile dzieci skorzysta?

i

Autor: Pixabay W Krakowie powstaną nowe żłobki. Gdzie dokładnie? Ile dzieci skorzysta?

Wiadomości

W Krakowie powstaną nowe żłobki. Gdzie dokładnie? Ile dzieci skorzysta?

2023-03-29 9:53

Do 2026 roku w Krakowie ma przybyć 800 nowych miejsc dla dzieci w żłobkach. Miasto przedstawiło plany budowy żłobków w poszczególnych dzielnicach miasta. Nowe miejsca opieki dla najmłodszych krakowian - poniżej 3. roku życia - zostaną otwarte jednak także już w tym roku, a jedno z nich już w kwietniu. Gdzie się znajdą?

Żłobki w Krakowie. Wkrótce zwiększanie liczby miejsc w już istniejących, a także otwarcie nowych

Do żłobków zazwyczaj mogą chodzić dzieci poniżej 3. roku życia. W wyjątkowych sytuacjach – na przykład, gdy w przedszkolach nie ma miejsca – niektóre żłobki przyjmują również trzyletnie dzieci. Niestety w wielu miastach wciąż jest deficyt wolnych miejsc. Rodzice muszą zapisywać swoje dzieci z ogromnym wyprzedzeniem. Wkrótce jednak sytuacja ma się zmienić, ponieważ Gmina Kraków ma zagwarantowane środki z Krajowego Planu Odbudowy na tworzenie nowych miejsc opieki dla najmłodszych w ramach ogłoszonego programu MALUCH+ 2022-2029 w kwocie 22 mln zł netto. Gdzie powstaną nowe żłobki w Krakowie?

Żłobek w Dzielnicy X Swoszowice

Na razie nie ma tam żłobka samorządowego. Podjęto jednak decyzję o budowie żłobka na niezabudowanej części działki, na której znajduje się budynek Klubu Sportowego Wróblowianka i boisko. Uchwała jest obecnie procedowana w Radzie Miasta Krakowa. W ramach wstępnej koncepcji żłobek będzie posiadał 100 miejsc opieki.

Żłobek przy ul. Krzemionki w dzielnicy Podgórze

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie opublikował właśnie zamówienie publiczne na opracowanie koncepcji architektonicznej oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy żłobka przy ul. Krzemionki. Żłobek będzie przeznaczony dla 100-150 dzieci. Będzie funkcjonował w bliskim sąsiedztwie samorządowego Przedszkola nr 92.

Żłobek przy ul. Dekerta/Portowej

Obecnie trwa analiza możliwości realizacji inwestycji w tym miejscu. W ramach wstępnych założeń żłobek będzie przeznaczony dla 100 dzieci.

Żłobek w Bronowicach

Placówka znajdzie się przy ul. Jabłonkowskiej 29a z przeznaczeniem na potrzeby żłobka, a także poradni. Żłobek planowany jest dla 150 miejsc dla dzieci i powstanie w miejscu, w którym do końca sierpnia 2023 r. funkcjonować będzie samorządowe Przedszkole nr 37.

Żłobek na ul. Lipskiej 75

Od 1 kwietnia 2023 w miejskim żłobku przy ul. Lipskiej 75 (prowadzonym na zlecenie miasta) utworzonych zostanie 41 nowych miejsc opieki dla najmłodszych krakowian. Żłobek ten będzie dysponował łącznie 157 miejscami opieki.

Żłobek na os. Piastów

1 września 2023 roku nowy żłobek zostanie otwarty w dzielnicy Mistrzejowice, na os. Piastów. Zaoferuje 41 miejsc opieki i będzie funkcjonował na identycznych zasadach, jak żłobki samorządowe Gminy Miejskiej Kraków, w tym w zakresie odpłatności za pobyt i za wyżywienie.

Ranking influencerów z Polski. W TOP 10 dwóch z Małopolski! [GALERIA]

QUIZ. Najsłynniejsze loga na świecie. Widzicie te symbole codziennie, wybaczamy tylko dwa błędy!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czerwona litera N to logo znanej platformy streamingowej. Chodzi o...
Źródło: W Krakowie powstaną nowe żłobki. Gdzie dokładnie? Ile dzieci skorzysta?