Kopciuchy

i

Autor: Grzegorz Adamczewski

W metropolii krakowskiej jest prawie 12 tys. kopciuchów

2024-02-29 20:05

Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy. Przedstawiciele jednocześnie przypominają, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja tzw. "kopciuchy" nie będą mogły być używane.

Niewiele czasu na pozbycie się "kopciuchów" w metropolii krakowskiej. Od 1 maja wchodzi uchwała antysmogowa

Niewiele ponad 60 dni pozostało na wymianę "kopciuchów". Już 1 maja wejdą w życie przepisy uchwały antysmogowej. W gminach ościennych Krakowa wciąż jest w użyciu 12 tysięcy pieców i kotłów na węgiel i drewno. Aktywiści obliczyli, że w takim tempie proces wymiany "kopciuchów" w gminach "krakowskiego obwarzanka" zajmie... sześć lat.

To jest bardzo niepokojąca wiadomość, ponieważ biorąc pod uwagę, że we wrześniu 2022 roku ta uchwała została zmieniona i termin wymiany kotłów został wydłużony dając mieszkańcom 14 dodatkowych miesięcy na dostosowanie się do przepisów to znaczy, że nie zrobiono nic aby tych mieszkańców zmobilizować - mówi Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Co grozi za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej?

Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej może zostać nałożony mandat w wysokości nawet 500 złotych. Za wymianą kopciuchów przemawiają jednak przede wszystkim konsekwencje zdrowotne.

Powietrze nie zna granic i ono nie zostanie tam, gdzie ktoś spala odpady. Niestety, zaczynają się duszności, problemy z sercem, udary mózgu. Bardzo dużo astmy dziecięcej jest wykrywanej na Podhalu, gdzie nasze powietrze kojarzone jest ze świeżym, górskim powietrzem - wskazuje Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Zdaniem aktywistów świadomość krakowian stopniowo wzrasta. Optymistyczne są dane pokazujące, że wzrosła liczba złożonych wniosków o dotację na wymianę kotła. W ubiegłym roku wpłynęło ich blisko 2 tysiące.

QUIZ. Serial "Świat według Kiepskich". Jaki był ulubiony alkohol Ferdka?

Pytanie 1 z 10
Dokończ powiedzonko Ferdka: "Nie skacz Pan jak. . . po gumie"!

Które małopolskie miasta odnoszą sukces? Tam rozwój jest najbardziej dynamiczny

Zaginięcie Roberta Wójtowicza | Pokój Zbrodni
Źródło: W metropolii krakowskiej jest prawie 12 tys. kopciuchów. Pozostało niewiele czasu na ich wymianę