Kościół w Hodowicy

i

Autor: Zamek Królewski na Wawelu, materiały prasowe Kościół w Hodowicy

Wawel prezentuje arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej z Ukrainy

2023-03-30 9:25

Ekspresja, mistycyzm i teatr. Tak w skrócie można opisać spektakularną wystawę XVIII-wiecznych rzeźb lwowskiej szkoły rokokowej. Dzieła sztuki pochodzą z kościoła w Hodowicy nieopodal Lwowa i dotąd były pokazywane w Luwrze, Wiedniu i Wilnie.

XVIII-wieczne polichromowane i złocone dzieła sztuki Pinsla, pochodzące z kościoła w Hodowicy pod Lwowem, należą do Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Pokazywane były dotąd w paryskim Luwrze, Pałacu Zimowym w Wiedniu i Pałacu Książąt Litewskich w Wilnie. Od 30 marca można je zobaczyć na Zamku Królewskim na Wawelu. W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą wystawa lwowskich rzeźb stanowi wyraz solidarności z narodem Ukraińskim.

To ekspozycja, która zarazem jest spektaklem, teatrem, pełnym mistyki i ekstazy. Myślę, że w ten sposób możemy zadumać się nad losami tychże dzieł i docenić absolutne mistrzostwo Johanna Georga Pinsla - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wystawa obejmuje kilkanaście rzeźb artysty, m.in. postaci Chrystusa, Matki Boskiej i św. Jana. Pokazujemy mało znane dzieła, ale absolutne arcydzieła - mówią pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu.

Te rzeźby charakteryzują się niezwykłą dynamiką, głębokim cięciem fałdów, które niejednokrotnie są poruszane jakimś takim nadnaturalnym wiatrem. Postaci są ascetyczne, z wyrazistymi rysami  - ocenia Joanna Pałka, kurator wystawy.

Celem wystawy jest zabezpieczenie najcenniejszych rzeźb Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Dzieła Johanna Georga Pinsla będzie można podziwiać na wawelskim wzgórzu do 22 października.

Harry Potter Quiz - jakiego patronusa mógłbyś wyczarować?

Pytanie 1 z 10
Możesz wybrać jedną ścieżkę. Idziesz...
Justyna Steczkowska zdradza jak wygląda Wielkanoc w jej domu!
Źródło: Wawel prezentuje arcydzieła sztuki rzeźbiarskiej z Ukrainy