Dźwig przewrócony przez nawałnice w Krakowie

i

Autor: PSP w Krakowie

Wojewoda Małopolski zapowiada kontrole dźwigów i żurawi budowlanych po tragedii w Krakowie

2022-02-17 13:46

Będę kontrole dźwigów i żurawi budowlanych w Małopolsce. Takie działanie zapowiedział Łukasz Kmita po tragedii, do której doszło w Krakowie. Tuż po godzinie 9.00 na os. Złocień przewrócił się dźwig. W wyniku zdarzenia zginęły dwie osoby. Kolejne dwie zostały ranne.

"Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego polecenie przeprowadzenia w trybie pilnym kontroli dźwigów i żurawi pracujących na budowach w Małopolsce. Pierwsze zespoły kontrolne już przystąpiły do czynności. Wyniki kontroli zostaną omówione po ich zakończeniu" - czytamy w komunikacie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Wichura przewróciła dźwig budowlany w Krakowie! Są ranni

Jak zaznacza MUW, inspektorzy nadzoru budowlanego nawiązali już kontakt z kierownikami budów, "przypominając o spoczywających na nich obowiązkach związanych z właściwym zabezpieczeniem takich obiektów jak dźwigi czy żurawie budowlane. Ma to szczególne znaczenie wobec dynamicznej sytuacji pogodowej, która ma się utrzymywać w najbliższym czasie".

Kontrole dźwigów i żurawi budowlanych to pokłosie tragedii, do jakiej doszło w czwartek, 17 lutego w Krakowie. Około godziny 9.00 nad stolicę Małopolski nadciągnęła nawałnica. Wichura przewróciła dźwig na budowie przy ul. Domagały. W wyniku zdarzenia zginęły dwie osoby. Kolejne dwie zostały ranne.

Niebezpiecznie było też przy ul. Półłanki. Silny wiatr zerwał dach z Biedronki, który uderzył w samochody znajdujące się na parkingu. Więcej pisaliśmy o tym w materiale poniżej.

Dźwig przewrócony przez nawałnice w Krakowie

Źródło: Wojewoda Małopolski zapowiada kontrole dźwigów i żurawi budowlanych po tragedii w Krakowie