Wyszli na ulicę żeby pokazać swój sprzeciw. Performance przed krakowską kurią [WIDEO]

2021-02-07 16:12 DB
strajk
Autor: Dominika Baraniec

Tym razem wyszli na ulicę żeby edukować, a nie protestować. Organizacja "Dość milczenia" zrobiła happening przed krakowską kurią. Chodzi o sprzeciw dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Organizatorzy uważają, że kobieta powinna mieć wybór.

Przed kuria zebrało się kilkadziesiąt osób, by zamanifestować swój sprzeciw wobec działań Kościoła. Tłumaczyli, czym są wady letalne, dlaczego tak ważny jest dostęp do legalnej aborcji.

Pozbawienie kobiet możliwości przerywania ciąży, mimo wad letalnych płodu, jest wyrazem nienawiści i okrucieństwa. Kobiety będą zmuszane donosić patologiczne ciąże. Będą rodzić obumarłe płody lub rodzić noworodki i oglądać ich proces umierania. Dzieciobójstwo, aborcje na własną rękę, zaburzenia psychiczne oraz samobójstwa. To tylko niektóre konsekwencje tego nieludzkiego pomysłu - mówi jeden z organizatorów happeningu.

Przed kurią pojawiły się osoby wyposażone w transparenty, głośniki, a także zdjęcia śmiertelnie chorych dzieci. To była część performance mająca ukazywać problem.

Chcemy edukować. To bardzo poważna sprawa, że kobieta nie może sama decydować o własnym ciele. Przyszliśmy żeby przedstawić jak to wygląda naprawdę i czym grozi odebranie kobiecie prawa do aborcji. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale też mężczyzn i całych rodzin - mówi jedna z kobiet, która przyszła wziąć udział w happeningu.

Na miejscu pojawiło się też kilkunastu obrońców Kościoła. Do żadnej konfrontacji między zgromadzonymi nie doszło. Wydarzenia pilnowało kilkudziesięciu policjantów.

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Zobacz jak wyglądał performance przed krakowską kurią