bioniczna proteza dłoni

i

Autor: mat. PŁ

Bioniczna proteza dłoni stworzona przez studentów PŁ

2022-03-09 11:57

Proteza dłoni z palcami sterowanymi sygnałami z mięśni, wykonana przy użyciu drukarki 3D. To rewolucyjny pomysł studentów Politechniki Łódzkiej. Taka proteza będzie 20-krotnie tańsza w produkcji niż obecnie dostępne na rynku.

Studenci stworzyli już prototyp, który działa. Ruch mięśni powoduje, że możemy ruszać palcami protezy -wyjaśnia jeden z autorów Kacper Kopycki. - Nasze rozwiązanie ma charakter rewolucyjny, mimo że są już w sprzedaży protezy bioniczne, czyli takie, w których ruch palców sterowany jest sygnałami z napinanych mięśni. My wykonamy części konstrukcyjne przy użyciu druku 3D, co obniży jej koszt.

Zapotrzebowanie na tego typu protezy jest ogromne – dodaje Kacper Kopycki. – Według danych statystycznych, na świecie ok. 30 milionów ludzi potrzebuje protez od zaraz. Niestety, dostęp do nich ma tylko garstka, ok. 5%. Nasz projekt ma sprawić, że dostępność będzie powszechna.

Projekt jako jedyny reprezentować będzie Polskę na światowym finale konkursu innowacyjnych pomysłów. A finał pod koniec marca w Stambule.

Źródło: Bioniczna proteza dłoni stworzona przez studentów PŁ