DZIŚ (5 lipca) decyzja w sprawie odwołania prezydent Łodzi: Co dalej z wnioskiem?

i

Autor: Platforma Obywatelska

DZIŚ (5 lipca) decyzja w sprawie odwołania prezydent Łodzi: Co dalej z wnioskiem?

2021-07-05 12:57

Po południu komisarz wyborczy ma potwierdzić zawiadomienie z wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej - poinformował w poniedziałek PAP Michał Michalski z łódzkiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W imieniu grupy obywateli, złożono zawiadomienie z wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny przed końcem kadencji - podano oficjalnie w lokalnej delegaturze KBW.

Oficjalne potwierdzenie tego faktu przez komisarza wyborczego jest spodziewane w poniedziałek po południu. "Komisarz będzie dopiero około godziny 16.00. Wtedy podejmie działania" - przekazał Michalski.

"Liczymy na to, że wielu łodzian poprze wniosek o referendum w sprawie odwołanie prezydent Zdanowskiej"

– tłumaczyła w piątek, w dniu wpłynięcia zawiadomienie z wnioskiem pełnomocniczka inicjatorów referendum, łódzka działaczka społeczna Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, która od lat walczy m.in o prawa mieszkańców kamienic przejmowanych przez prywatnych właścicieli.

"Wśród grup niezadowolonych łodzian są mieszkańcy walących się kamienic, ludzie oczekujący na mieszkania komunalne, mieszkańcy obszarów rewitalizowanych, kierowcy poruszający się po Łodzi, pracownicy spółek komunalnych, ludzie kultury, pracownicy szkół, seniorzy. Czarę goryczy przelały kolejne bezzasadne podwyżki kosztów życia w mieście obowiązujące od wczoraj, Łodzianie nie zgadzają się na dalszą niegospodarność, bagatelizowanie ich problemów i ciągłe ośmieszanie wizerunku miasta"

- napisano w dokumencie, który przesłała pod koniec ub. tygodnia Wojciechowska van Heukelom.

W komentarzu do złożonego wniosku o referendum ws. odwołania Zdanowskiej jej rzecznik Marcin Masłowski napisał: "Inicjatorką tej +akcji+ jest polityk udający społecznika, czyli pani Wojciechowska von Heukelom, której stowarzyszenie za wynajmowany od Miasta lokal jest winne łodzianom od wielu lat blisko 100 tysięcy złotych. Kilka lat temu zapowiedziałem, że do czasu uregulowania tego długu nie będę komentował żadnych wyczynów pani von Heukelom" – przekazał Masłowski.

W poniedziałek rano Agnieszka Wojciechowska von Heukelom przesłała do PAP komunikat, w którym skrytykowała słowa rzecznika prezydent Zdanowskiej.

"Autorem nieprzystającego do sytuacji reakcji przesłanej mediom z urzędu jest powołany przez Hannę Zdanowską na stanowisko rzecznika prezydenta Marcin Masłowski, były dziennikarz +Gazety Wyborczej+, którego utrzymanie kosztuje łódzkich podatników 15 tysięcy złotych miesięcznie. Zamieszczone w tekście publiczne pomówienia, naruszające dobra osobiste celem dyskredytacji działań moich i Komitetu, to ewidentne złamanie prawa (art. 212 kk), dlatego kierujemy do sądu akt oskarżenia w tej sprawie" – napisała w komunikacie pełnomocniczka inicjatorów zorganizowania referendum ws. odwołania prezydent Zdanowskiej.

Aby odbyło się referendum ws. odwołania prezydenta miasta inicjatorzy muszą złożyć podpisy przynajmniej 10 procent mieszkańców. W przypadku Łodzi, w której mieszka ok. 700 tys. osób, podpisów musi być ok. 70 tys.

Raport z anteny 5.07, godz.10
Źródło: DZIŚ (5 lipca) decyzja w sprawie odwołania prezydent Łodzi: Co dalej z wnioskiem?