Gigantyczne KOLEJKI do punktów drive-thru w Łodzi. Od czwartku będą pracować dłużej! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-03-24 16:56 K Baryga fed PAP.
Koronawirus. Gigantyczne KOLEJKI do punktów drive-thru w Łodzi!
Autor: Kinga Baryga

Chcą wiedzieć, czy chorują na COVID-19. Teraz nie potrzebują skierowań. Nic dziwnego, że w Łodzi, przy punktach drive-thru znów robi się tłoczno. Osoby, które chcą zrobić wymaz przyjeżdżają z całego województwa. Łódzka WSRM podejmuje decyzja o wydłużeniu godzin pracy punktów pobrań, a nasza reporterka postanowiła sprawdzić jak, wygląda sytuacja w namiocie przy Centrum Zdrowia Matki Polki.

Koronawirus w Polsce znów w natarciu. Widać to po punktach pobrań. Kilka dni temu, czekały tu w kolejce 3-4 samochody. Teraz jest ich cały sznur. Czekający na testy w punkcie przy CZMP łodzianie i mieszkańcy województwa, którzy przyjechali się przebadać, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Samochody ustawiają się w dwóch rzędach, tak żeby nie tamować ruchu na al. Matek Polskich. Samo wykonanie wymazu trwa 10-15 minut, chociaż wszystko zależy od tego, ile osób z samochodu podchodzi do badania.

Czasami w aucie na test czeka cała rodzina. Wynik, pacjenci otrzymują w ciągu 24 godzin.

- Na przestrzeni ostatnich trzech tygodni, liczba wymazów realizowanych w punktach typu drive-thru WSRM w Łodzi wzrosła prawie trzykrotnie. Zdarzają się przypadki, gdy osoby przychodzące na wymaz muszą czekać w kolejce i ten czas oczekiwania, w skrajnych przypadkach, może wynieść nawet 1,5 godziny - mówi Krzysztof Janecki, dyrektor WSRM.

Dlatego też, punkty pobrań będą teraz pracować dłużej.

- Punkty drive-thru na ul. Sienkiewicza i na ul. Wareckiej, już od czwartku będą czynne w godzinach 8-17 - zapowiada dyrektor.

Przypomnijmy, że teraz łodzianie nie potrzebują skierowania na wymaz od lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy wypełnić formularz na stronie gov.pl/dom

Ostatniej doby, w całym kraju, wykonano rekordową liczbę testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zrobiono ich 95 854 w tym 23 712 testów antygenowych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 11 400 455 próbek pobranych od 11 088 912 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 2 968 813 badań.

Ogromne kolejki do punktów wymazowych w Łodzi