Wychłodzenie organizmu (hipotermia): objawy. Co robić w przypadku hipotermii?

i

Autor: Getty Images

Hipotermia dotyka nie tylko bezdomnych. Co powinniśmy wiedzieć?

2021-12-27 16:05

Hipotermia, czyli wychłodzenie organizmu może być nawet śmiertelnym zagrożeniem, dlatego szczególnie w tych mroźnych dniach postarajmy się zwrócić większą uwagę na zziębnięte osoby.

- Od początku grudnia do 27 grudnia zanotowaliśmy aż 45 przypadków wychłodzenia organizmu, czyli właśnie hipotermii. Tylko w te święta Bożego Narodzenia tych przypadków hipotermii zanotowaliśmy aż osiem - mówi Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Na hipotermię narażone są nie tylko osoby bezdomne. Zjawisko dotyka także małe dzieci i seniorów, dlatego przy ujemnych temperaturach konieczne jest zadbanie o odpowiedni strój. Większą uwagę powinniśmy zwracać też na osoby wychłodzone, ponieważ w takiej sytuacji pomoc jest bardzo potrzebna. W przypadku stanu hipotermii powinniśmy zadzwonić na pogotowie i wezwać ratowników medycznych. Do momentu ich przyjazdu powinniśmy jak najlepiej zadbać o poszkodowaną osobę.

- Udzielając podstawowej pierwszej pomocy należy zdjąć (poszkodowanemu - przyp. red.) mokrą odzież, zapewnić ciepłe otoczenie, czyli ewakuować poszkodowanego do ciepłego miejsca i zachęcać do aktywności fizycznej - dodaje Adam Stępka.

Źródło: Hipotermia dotyka nie tylko bezdomnych. Co powinniśmy wiedzieć?