Otwarcie stadionu ŁKS-u już w kwietniu!

i

Autor: ŁKS

Już jutro oficjalne otwarcie stadionu Łódzkiego Klubu Sportowego!

2022-04-21 15:41

22 kwietnia to niezwykle ważna data dla wszystkich kibiców piłkarskiej drużyny ŁKS. Już w piątek oficjalne otwarcie stadionu Króla. Jak będzie wyglądało?

Już w ten piątek otwarcie stadionu miejskiego przy al. Unii. Jak będzie wyglądał dzień otwarcia, ilu kibiców weźmie w nim udział i jakie atrakcje na ich czekają?

Koncert Margaret, występy DJ-a, strefa kibica i mecz 29. kolejki Fortuna I Ligi ŁKS – Chrobry Głogów złożą się na uroczyste otwarcie powiększonego o nowe trybuny Stadionu Miejskiego im. Władysława Króla przy al. Unii Lubelskiej 2, które nastąpi w piątek 22 kwietnia.

Program otwarcia dostępny pod linkiem: https://lkslodz.pl/aktualnosci/poznaj-program-otwarcia-stadionu-krola/?fbclid=IwAR3OIYvOqR2GMGa8iqXJj22KA-m0ulMb8updpUo1LgnxULc3PrGx0ntV57w

Stadion ŁKS w liczbach

Charakterystyka stadionu:

długość wraz ze schodami zewnętrznymi - 210,70 m,

szerokość do zewnętrznej krawędzi zadaszenia - 119,84 m,

wysokość elewacji do wewnętrznej krawędzi zadaszenia - 25,82 m,

wymiary boiska - 68 x 105 m,

pojemność po zakończonej rozbudowie - minimum 18 tys. miejsc.

Koszt rozbudowy stadionu wyniósł 129 mln zł. Piłkarska arena ma pojemność ponad 18 tys. miejsc.  W bryle stadionu, oprócz trybun i boiska, znalazły  się powierzchnie biurowe, gastronomiczne i usługowe. W budynku biurowym trybuny północnej na trzech kondygnacjach przewidziano przestrzenie biurowe open space o łącznej powierzchni około 3100 metrów kwadratowych. Na parterze trybuny południowej będą powierzchnie przeznaczone pod muzeum, sklep i biura, a na parterze trybuny wschodniej zarezerwowano przestrzeń na restaurację. Na kondygnacji +2 trybuny wschodniej i południowej staną kioski gastronomiczne.

Władysław Król patronem obiektu

W czerwcu 2021 roku Rada Miejska w Łodzi uchwaliła patrona obiektu. Został nim, zgodnie z życzeniami kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego, legendarny sportowiec i trener – Władysław Król. Na trybunie południowej stadionu zawisła nazwa obiektu, pod nią wykonawca zamontował ledowy herb Łódzkiego Klubu Sportowego.

Historia

Tereny, na których dziś stoi nowy obiekt, klub otrzymał od miasta w 1922 r. W dwa lata zbudowano tu od podstaw pierwszy niewielki  stadion (z bieżnią lekkoatletyczną), a 24 czerwca 1924 roku rozegrano na nim inauguracyjny mecz - reprezentacja Polski towarzysko zagrała z Turcją (2:0). W latach 30. XX w. najpierw trybuny zostały powiększone, a w 1935 r. otwarta została nowa, zadaszona trybuna dla 1800 widzów. W 1932 r. zamontowano pierwszy zegar (Omega, która stała do 1973 r., i którą starsi kibice jeszcze dziś doskonale pamiętają). W 1946 wybudowano kolejną nową trybunę na 3 tys. widzów, a pięć lat później cały stadion rozbudowano. W latach 1964–69 powstała charakterystyczna żelbetowa trybuna po stronie zachodniej mogąca pomieścić 10 000 widzów. W 1970 roku obiekt wzbogacił się o sztuczne oświetlenie, by po siedmiu latach znacznie zwiększyć jego moc (z 320 do 1200 luksów). Zgodnie z nieoficjalnymi statystykami najwyższa frekwencja na imprezach organizowanych na stadionie grubo przekraczała 40 tys. osób. Od lat 70. XX w. obiekt nie przeszedł już większych modernizacji i z czasem stał się mocno przestarzały. W 2012 r. rozpoczęły się pierwsze prace rozbiórkowe, a ostatni oficjalny mecz rozegrano na nim w 2015 r.

Źródło: Już w piątek oficjalne otwarcie stadionu Łódzkiego Klubu Sportowego!