Łódzcy seniorzy testują nowinki technologiczne, które poprawią komfort życia

2022-09-19 18:13
nowinki technologiczne dla seniorów
Autor: mat. UML

Kamizelka przewidująca ryzyko upadku czy inteligentny dozownik tabletek. Łódzcy seniorzy testują nowinki technologiczne, które mają ułatwić i uprzyjemnić życie starszym osobom. Nowoczesne rozwiązania zaprezentowały zespoły z dziesięciu europejskich krajów.

- Prezentowane w Łodzi nowoczesne rozwiązania mogą stać się powszechnie dostępne za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat - mówi Ewa Nocuń z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (MediHub). – Powstają z myślą ułatwienia i uprzyjemnienia życia osobom starszym, dlatego opinia seniorów jako bezpośrednich ich użytkowników jest bezcenna. Nikt przecież nie będzie wiedział lepiej niż osoby mające korzystać z tych nowych technologii w przyszłości, czy dane rozwiązanie może okazać się rzeczywiście pomocne.

Nowoczesne rozwiązania, które mieli okazję poznać podopieczni Domu Dziennego Pobytu przy ul. Sienkiewicza, znajdują się na różnym etapie rozwoju. Niektóre z zespołów są jeszcze w bardzo wczesnej fazie prac i posiadają jedynie prototyp swojego pomysłu. Cześć z kolei odwiedziła Łódź już gotowym produktem lub usługą

- W prowadzonych przez nas piętnastu Domach Dziennego Pobytu jest wielu seniorów interesujących się nowinkami technologicznymi – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora MOPS. – Kiedy więc Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zgłosiło się do nas z propozycją organizacji takiego spotkania, ani przez chwilę nie mieliśmy wątpliwości, że to bardzo dobry pomysł.