Mały myszojeleń w łódzkim ZOO. Ta samiczka dopiero przyszła na świat. Zobaczcie jej ZDJĘCIA!

2021-04-08 12:31 fed NW
myszojeleń
Autor: mat. UMŁ

Samica myszojelenia przyszła na świat w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. Chętnie spaceruje po wybiegu i czuje się bardzo dobrze. Dopiero po ok. miesiącu od jej urodzin, udało się ustalić jej płeć. Niedługo, pracownicy zoo będą wybierać dla niej imię. W łódzkim ogrodzie mieszka już cała rodzina myszojeleni.

Samica myszojelenia urodziła się 23 lutego w łódzkim ZOO.

- Naszym opiekunom udało się właśnie ustalić jej płeć - informują pracownicy ZOO. - Samica chętnie spaceruje po wybiegu i czuje się bardzo dobrze. Wkrótce będziemy wybierać dla niej imię. Dodajmy, że zwierzęta urodzone w tym roku w łódzkim ZOO otrzymują imię na literę „M”. Młodą samicę kanczyla, dwójkę jej rodzeństwa oraz rodziców można oglądać w wolierach Świata Ptaków.

Kanczyl mniejszy zwany również – od nazwy wyspy, którą zamieszkuje – jawajskim to niezwykle ciekawy gatunek. Tłumacząc z języka angielskiego (mouse-deer) nazwa tego zwierzęcia to myszojeleń - dla wielu pewnie bardziej znajoma. Kanczyle to jedne z najmniejszych ssaków kopytnych. Kanczyl mniejszy mierzy około pół metra i waży do 2kg, a jego kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Prowadzi dość skryty, zazwyczaj nocny tryb życia.

W skład diety myszojeleni wchodzą głównie rośliny. Z uwagi na dość małe rozmiary zjadają głównie to, co spadło na ziemię lub dopiero, co z niej wyrosło. Czasami zdarza im się też uzupełnić dietę o drobne bezkręgowce.

Gdy dobierze się zgrana para, młode pojawia się po trwającej około 4,5 miesiąca ciąży. Co ciekawe, już kilkadziesiąt minut po porodzie samica ponownie staje się zdolna do rozrodu.

Bliski kuzyn kanczyla mniejszego – kanczyl srebrnogrzbiety – występujący w Wietnamie przez wiele lat uznany był za wymarły. Dzięki niemu, myszojelenie zdobyły w Polsce wielką sławę. Hitem YouTube stała się piosenka o myszojeleniu. Znajdziecie ją poniżej.

W zoo była nasza reporterka Natalia Wolniewicz, posłuchajcie:

W łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawił się mały myszojeleń!
Raport z Anteny 08.04
Źródło: Mały myszojeleń w łódzkim ZOO. Ta samiczka dopiero przyszła na świat. Zobaczcie jej ZDJĘCIA! [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany