Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadają drogę uczniów do szkoły

2021-09-23 13:16
droga do szkoły
Autor: Pixabay.com

Pieszo, komunikacją miejską, autem, przez betonowe ulice czy alejkami z zielenią. Jak wygląda droga łódzkiego ucznia do szkoły? Jaką trasę i jakim środkiem komunikacji zwykle tę odległość pokonuje? Na te pytania odpowiedzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy szczegółowo zbadają i samą drogę do szkoły, i jej wpływ na zdrowie dziecka.

Badania pokazują, że pokonywanie drogi do szkoły wiążę się z największą aktywnością fizyczną ucznia. Stąd też pytanie, którędy prowadzi trasa – zauważa dr Edyta Łaszkiewicz z UŁ. - Szkoła jest miejscem w którym dzieci spędzają dużą część swojego dnia. Jednocześnie wiadomo, że zieleń ma wiele korzyści dla stanu zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci. Wiedza o tym, jaka zieleń otacza dzieci w trakcie pobytu w szkole jest zatem kluczowa zarówno dla rodziców, jak i samych szkół.

Zbadana zostanie droga losowo wybranych dzieci. - Dokonamy pomiaru temperatury powietrza, widoczności zieleni w kadrze, sprawdzimy poziom zanieczyszczenia pyłami, zbadamy też wskaźnik poziomu biomasy.

Analizy potrwają trzy lata, a wyniki trafią do samorządu miejskiego.

Źródło: Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadają drogę uczniów do szkoły
Nasi Partnerzy polecają