Niezwykłe Muzeum w łódzkim MONOPOLIS!

i

Autor: Ela Piotrowska

Niezwykłe Muzeum w łódzkim MONOPOLIS otwarte!

2021-05-20 18:33

W dawnych zakładach przemysłu spirytusowego przy Kopcińskiego w Łodzi można już zwiedzać wystawę Monopol- Alchemia Produkcji. W nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni zgromadzono liczne eksponaty.

Kiedyś były tu ogromne zakłady przemysłu spirytusowego. Teraz jest Monopolis, wyjątkowe miejsce na mapie Łodzi. W zrewitalizowanych, pofabrycznych budynkach mieszczą się biura, liczne restauracje i kawiarnie, jest teatr i przestrzeń na koncerty na świeżym powietrzu oraz ARTgaleria. Wszystko to w otoczeniu zieleni. Dziś zostało tu otwarte Muzeum. Na pierwszej wystawie Monopol- Alchemia Produkcji zgromadzono oryginalne pamiątki.

Niezwykłe Muzeum w łódzkim MONOPOLIS otwarte!

i

Autor: Ela Piotrowska

- Zgromadziliśmy to butelki, kieliszki, niektóre butelki są z zawartością i tą oryginalną.Mamy szereg archiwalnych dokumentów, mnóstwo zdjęć, są też foldery reklamowe. To wszystko dostaliśmy od dawnych pracowników Polmosu. Cennymi eksponatami jest szkło laboratoryjne oraz zabytkowy zbiornik. Oczywiście te wszystkie przedmioty to oryginały - mówi Koordynatorka Projektu Barbara Otto z Virako.

Niezwykłe Muzeum w łódzkim MONOPOLIS otwarte!

i

Autor: Ela Piotrowska

Ekspozycja w nowoczesny sposób prezentuje historię miejsca - Bardzo staraliśmy się, żeby nie przeładować tej wystawy, żeby o tym miejscu i o tych ludziach opowiadały przedmioty i oni sami - mówi dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Niezwykłe Muzeum w łódzkim MONOPOLIS otwarte!

i

Autor: Ela Piotrowska

- Największym wyzwaniem było odkrycie receptury, stąd ta nazwa Alchemia, czyli działanie magiczne, jak zamknąć w małej przestrzeni ogromny świat i oddanie historii tego miejsca - mówi kurator wystawy Marcin Kuropatwa.

Wystawę bezpłatnie może zwiedzić każdy. Jest dostępna w Monopolis w godzinach od 12 do 18. Wystarczy zgłosić się do punktu obsługi widza w Galerii Sztuki i pracownik oprowadzi po ekspozycji.

W Muzeum była Ela Piotrowska. Posłuchajcie:

Muzeum w Monopolis
Źródło: Niezwykłe Muzeum w łódzkim MONOPOLIS otwarte!