Nowe znaki na polskich drogach!

i

Autor: Pixabay.com

NOWE ZNAKI DROGOWE już od grudnia. Co zmieni się na polskich drogach? [GALERIA]

2021-11-25 13:33

Od grudnia na polskich drogach pojawić mają się nowe znaki. Niektórzy kierowcy długo czekali na wprowadzenie ich przez Ministerstwo Infrastruktury. Jakie nowe znaki spotkamy podczas podróży samochodem? O tym piszemy w naszym artykule.

Nowe znaki drogowe pojawią się w Polsce już w czwartek, 2 grudnia. Bardzo ważne będą przede wszystkim dla kierowców jeżdżących pojazdami elektrycznymi. Wielu z nich długo czekało na wprowadzenie kilku z nich. Jakie nowe znaki spotkamy na polskich drogach?

Przejdź do galerii, by zobaczyć, jak wyglądają!

Nowe znaki, które pojawią się na polskich drogach:

  • D-23b - stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych,
  • D-23c - punkt ładowania pojazdów elektrycznych,
  • D-34b - zbiorcza tablica informacyjna,
  • F-14d - tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 300 m przed pasem wyłączania,
  • F-14e - tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 200 m przed pasem wyłączania,
  • F-14f - tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 100 m przed pasem wyłączania.

Trzy nowe znaki - D-23b, D-23c, D-34b - pomogą kierowcom, którzy swoimi elektrykami wybierają się w długie trasy. Dziś, miejsca do ładowania oznaczane są znakami poziomymi, wprowadzenie znaków pionowych znacznie ułatwi ich odnalezienie.

Ze zmian na drogach cieszą się przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Propozycję wprowadzenia nowych znaków drogowych dla elektromobilności, stowarzyszenie po raz pierwszy przedstawiło w 2019 r.

– System identyfikacji elektromobilności w Polsce opracowaliśmy z uwagi na brak kompleksowych rozwiązań prawnych w tym zakresie. Kiedy projektowane przepisy wejdą w życie, kierowcy poruszający się po Polsce zobaczą informacje o najbliższej stacji ładowania już nie tylko na ekranie nawigacji lub w aplikacji mobilnej, ale także na znaku pionowym przy drodze, na zbiorczych tablicach informacyjnych, na oznaczeniach parkingów czy Miejscach Obsługi Podróżnych. To istotny krok w zakresie upowszechniania elektromobilności w Polsce – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Łódź. Andrzej Chyra ma swoją gwiazdę na Piotrkowskiej!
Źródło: NOWE ZNAKI DROGOWE już od grudnia. Co zmieni się na polskich drogach? [GALERIA]