Przełom w sprawie zabójstwa w Parku na Zdrowiu? Tak może wyglądać sprawca!

2022-07-01 13:56 Michał Dąbrowski
Możliwy rysopis sprawcy zabójstwa w Parku na Zdrowiu opracowany na podstawie znalezionej na miejscu zbrodni próbki DNA
Autor: Parabon NanoLabs

Po ponad pół roku śledztwa i przeszło 1500 przesłuchań świadków Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zwróciła się do amerykańskiej firmy, która na podstawie próbki DNA znalezionej na miejscu zbrodni opracowała szczegółowy rysopis sprawcy.

Do morderstwa 57-latki w łódzkim Parku na Zdrowiu doszło 04.12.2020 ok. 18:30. Ciało ofiary znaleziono przysypane liśćmi. Z kobiety, która została uduszona, były też częściowo zdjęte ubrania. Kobieta wyszła z domu na wieczorny spacer z psem. Po jakimś czasie grupa przypadkowych spacerowiczów zauważyła psa biegającego bez opieki. Po zabraniu zwierzęcia do weterynarza, poprzez czip dotarto do rodziny ofiary. Początkowo krewni zamordowanej kobiety poszukiwali jej na własną rękę, a następnie poinformowali policję. Jeszcze tej samej nocy znaleziono zwłoki. Dotychczas nie udało się ustalić sprawcy zbrodni, ale wiadomo już jak może on wyglądać.

Nad sprawą pracują najbardziej doświadczeni śledczy, korzystamy też z odkryć kryminologii, która w ostatnim czasie jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną nauki. W naszym laboratorium kryminalistycznym zbadaliśmy materiał genetyczny znaleziony na miejscu zbrodni. Wiemy, że należy on nie do osoby postronnej, ale do zabójcy - mówi mł. insp. Joanna Kącka, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Śledczy postanowili sięgnąć po środki, które w Polsce są nie tylko niestosowane, ale i nieosiągalne.

Podjęliśmy decyzję, aby skontaktować się z amerykańską firmą, która bada DNA przy właśnie tego typu sprawach i ma w tym zakresie spore osiągnięcia. Ten instytut jest jedyną komórką, która prowadzi tego typu działania, a wyniki są naprawdę imponujące. Przekazaliśmy tam materiał genetyczny należący do zabójcy. Wyniki analizy pozwalają na bardzo dokładne i szczegółowe opracowanie wizerunku. Mówimy o cechach takich jak pochodzenie, kolor skóry, włosów, oczu, czy ma tendencję do piegów i znamion. Wiemy już, że w momencie zdarzenia morderca mógł mieć 30-33 lata. Jest to dość młody mężczyzna o ciemno-brązowym kolorze włosów, orzechowych oczach, jasnej karnacji z możliwą tendencją do piegów prawdopodobnie pochodząca z terenu Europy południowo-wschodniej - dodaje mł. insp. Kącka.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi prosi o kontakt wszystkie osoby, które rozpoznają człowieka z powyższego wizerunku lub mogą mieć nowe informacje dotyczące tej sprawy. Na osobę, która wskaże lub pomoże odnaleźć sprawcę tej zbrodni, czeka nagroda w wysokości 70 tys. złotych.