Rusza festiwal Detalu Architektonicznego DetalFest

2021-09-09 15:59 GM
Festiwal DetalFest
Autor: mat.UML

Zajrzymy m.in. na Stoki, ale też do Pałacu Poznańskich, by przyjrzeć się architektonicznym detalom. 10 września rusza trzecia edycja festiwalu DetalFest. Będą spacery z przewodnikiem, warsztaty i panele dyskusyjne.

14 wystąpień badaczy i popularyzatorów architektury oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacery oraz wystawy. Tak wygląda program trzeciej edycji jedynego w kraju Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest, Impreza rozpocznie się w piątek (10 września) w Pałacu Izraela Poznańskiego. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem przewodnim „nie-miasta”, odwołując się do detali i ciekawostek obecnych poza dużymi miastami. 

Celem wydarzenia jest popularyzacja zagadnień związanych z detalem architektonicznym– od zdobień na budynkach, przez symbolikę, po materiały czy technologię ich wykonania.  – Moją intencją jest zwrócenie uwagi na obecną na wsiach architekturę i sztukę w przestrzeni publicznej, a także na dziedzictwo środowiskowe, w rozumieniu przyrody towarzyszącej działalności człowieka. – mówi Maria Nowakowska, dyrektorka Festiwalu. – Wieś oglądamy często przez pryzmat stereotypów czy wyobrażeń; najwyższy czas przyjrzeć się jak naprawdę funkcjonuje ta przestrzeń.

Oprócz wystąpień zaplanowany jest szereg atrakcji towarzyszących. Odbędą się warsztaty rzemieślnicze dla dorosłych, plastyczne dla dzieci, dyskusje, wystawy, a także spacery, pokazujące zarówno dziedzictwo środowiskowe, jak i antropogeniczne. Główne wydarzenia festiwalowe odbędą się w przestrzeniach partnera wydarzenia – Muzeum Miasta Łodzi, czyli w pałacu Izraela Poznańskiego. Festiwal potrwa do 19 września.

Źródło: Rusza festiwal Detalu Architektonicznego DetalFest