Społecznicy apelują o tańsze bilety i szybsze tramwaje MPK

2022-01-24 16:51 Patryk Lewy Konsultacja: fed
To już pewne! Bilety MPK w Łodzi bardzo podrożeją! [INFO]
Autor: MPK Łódź/ archiwum

Od kilku dni na łódzkich przystankach tramwajowych zbierane są podpisy pod projektem uchwały, który ma na celu zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów i obniżki cen biletów.

Wymagana liczba podpisów to 300 i wcale nie trzeba było na nią długo czekać. Już w pierwszych kilku dniach projekt uchwały poparło ponad 300 osób. Podpisy będą jednak zbierane do 3 lutego, m.in. w "Stajni Jednorożców", w Pasażu Schillera czy na Bałuckim Rynku.

Projekt uchwały zakłada skrócenie czasu przejazdu tramwajów, co pozwoli na zwiększenie ich częstotliwości. Rozwiązanie może zostać spełnione, dzięki specjalnemu systemowi sterowania ruchem, który powstał w Łodzi podczas największych tramwajowych inwestycji.

- Mamy do tego narzędzia, wystarczy je odpowiednio skalibrować, wystarczy je odpowiednio wdrożyć. Mamy przykłady w innych miastach, np. w Poznaniu, gdzie tramwaje przejeżdżają bezkolizyjnie przez skrzyżowanie - mówi Daniel Walczak z inicjatywy "Tak dla Łodzi".

Kolejną zachętą dla kierowców może być też obniżenie cen biletów, a jak wskazują społecznicy - pieniądze na ten cel uda się znaleźć w budżecie miasta na rok 2022. Zapewnienie dogodnych przesiadek i szybsza jazda tramwajem ma spowodować mniejszą liczbę korków w mieście i większe wpływy z MPK dla miasta.

Projekt uchwały znaleźć można w internecie. Co przeczytać można w uzasadnieniu?

Jako obywatelki i obywatele wrażliwi na obrót spraw w mieście, czując odpowiedzialność za niepogarszanie warunków bytowych mieszkańców i mieszkanek Łodzi, których dotykają skutki rozpędzonej i niepohamowanej inflacji, wzywamy Radę Miejską w Łodzi i Prezydent Miasta Łodzi do obniżenia ceny biletów, jako sposobu na odciążenie budżetów  domowych. Uważamy, że łodzianie i łodzianki nie powinni być z góry obciążani zwiększonymi kosztami eksploatacji, a w pierwszej kolejności miasto powinno usprawnić działanie komunikacji publicznej. Wprowadzenie „zielonej fali” dla tramwajów na głównych trasach tramwajowych oraz sygnalizacji wzbudzanej na pozostałych, mniejszych trasach, pozwoli przyspieszyć łódzkie tramwaje nawet o 25%. Przyspieszenie prędkości handlowej łódzkich tramwajów pozwoli na lepsze wykorzystanie istniejącego taboru oraz czasu pracy motorniczych, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie liczby kursów o około 25%.

Z treścią całego projektu zapoznać można się na Facebooku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres onli[email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Pierwsza robokelnerka w Łodzi!
Źródło: TAŃSZE BILETY MPK i szybsze tramwaje? Społecznicy zbierają podpisy pod projektem uchwały
Nasi Partnerzy polecają