szczepienia

i

Autor: UML

Szczepienia przeciwko grypie i trzecią dawką przeciwko Covid-19

2021-10-06 18:53

Jednoczesne szczepienie na grypę i trzecią dawką przeciwko Covid-19. W Łodzi rusza miejski program, który pozwala na połączenie podczas jednej wizyty tych dwóch szczepionek. Póki co zainteresowanie jest niewielkie.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednego dnia przyjąć szczepionkę na grypę oraz na covid. Preparaty podamy po prostu - jeden w prawe, a drugi w lewe ramię - mówi Irena Wolańska – Rendzikowska, lekarz pierwszego kontaktu z MCM im. Rydygiera. Jednak gdy pacjent ma odczyny poszczepienne - warto rozdzielić podanie tych dwóch szczepionek i drugą podać po dwóch tygodniach.

Miasto ma uruchomionych 20 punktów szczepień. Każdy z nich prowadzi zapisy oraz szczepienia zarówno na przyjęcie pierwszej, drugiej oraz trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa. - Osoby, które przyjęły pierwszą oraz drugą dawkę szczepionki minimum pół roku temu, a skończyły 50 rok życia lub są w grupie medyków mających bezpośredni kontakt z pacjentami, mogą przyjąć trzecią, przypominającą dawkę szczepionki. Mamy wolne miejsca na szczepienia. Zainteresowanie przyjęciem trzeciej dawki jest spore – mówi Szymon Kostrzewski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi.

Łodzianie są zaszczepieni na koronawirusa na poziomie 59 procent - to o 7-8 procent więcej niż poziom wyszczepialności w całej Polsce. Jednocześnie trwają szczepienia na grypę. Miasto przeznaczyło na zakup szczepionek 350 tys. zł.

- Szczepionki na grypę docierają do nas z hurtowni w transzach, po 100-200 dawek, ale docierają. I  rozchodzą się w ciągu kilku godzin – dodaje Marta Nowak, prezes Miejskiego Centrum Medycznego im. Rydygiera. Listę miejskich punktów szczepień znajdziemy na stronie łódzkiego magistratu.  

Źródło: Szczepienia przeciwko grypie i trzecią dawką przeciwko Covid-19