Tablice rejestracyjne. Będzie WAŻNA ZMIANA w przepisach!

2021-12-21 15:19 fed
Tablice rejestracyjne w Wielkopolsce
Autor: Dominik Rutkowski, Radio ESKA

Zapowiada się poważna zmiana w przepisach dotyczących tablic rejestracyjnych. Od kiedy zostanie wprowadzona? Co takiego ma się zmienić? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Nowe przepisy mają dotyczyć tablic rejestracyjnych pojazdu, a konkretnie ich kradzieży. To zawsze bardzo kłopotliwa rzecz dla właściciela - konieczne są wizyty na posterunku policji czy w wydziale komunikacji, a do tego skradzione tablice mogą posłużyć przestępcom np. do kradzieży paliwa.

Co gorsza, złodziei tablic nie odstraszają kary. Czyn taki nie jest bowiem traktowany jako przestępstwo, lecz jako wykroczenie. O to, czy ten status zostanie zmieniony, zapytał ostatnio ministra sprawiedliwości w swojej interpelacji, poseł Marek Matuszewski z PiS.

"Co roku tysiące właścicieli samochodów zgłasza kradzież tablic rejestracyjnych, a mimo to kary dla tych, którzy używają skradzionych tablic rejestracyjnych, są zbyt niskie i kwalifikowane jedynie jako wykroczenie - z uwagi na ich niewielką wartość materialną.

W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytanie:

Czy Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania zmierzające do zmiany kwalifikacji prawnokarnej przedmiotowego czynu z wykroczenia na przestępstwo?"

Okazuje się, że resort sprawiedliwości pracuje nad zmianą przepisów! Na interpelację odpowiedział Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości:

"(...) w ocenie Ministra Sprawiedliwości, kradzież tablic rejestracyjnych pojazdu, jako rzeczy sui generis, powinna stanowić przestępstwo niezależnie od wartości jego przedmiotu".

Jak ujawnia przedstawiciel ministerstwa, powstał projekt ustawy wprowadzający nowe zapisy w Kodeksie Karnym. Mówią one, że każdy kto kradnie tablicę rejestracyjną, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Takiej samej karze podlega każdy, kto używa skradzionej, podrobionej lub przerobionej tablicy.

- Jednocześnie uprzejmie informuję, że projekt powyższy znajduje się aktualnie na etapie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji społecznych i opiniowania - napisał w odpowiedzi Marcin Warchoł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Pikieta pracowników łódzkich uczelni
Źródło: Tablice rejestracyjne. Będzie WAŻNA ZMIANA w przepisach!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany