To był ostatni tramwaj dookoła Placu Wolności!

i

Autor: Daniel Tekliński

To był ostatni tramwaj dookoła Placu Wolności!

2022-04-25 13:14

Łodzianie pożegnali stary Plac Wolności. Łódzki Klub Miłośników Starych Tramwajów zorganizował ostatni przejazd dookoła pomnika Kościuszki historycznym wagonem. Wielu mieszkańców bardzo sentymentalnie wspomina linię, część z nich jest rozgoryczona nowym projektem placu.

Co mówili łodzianie podczas przejażdżki?

- Człowiek się przyzwyczaił że tu zawsze tramwaje jeździły tyle lat. Pamiętam jak stawiali pomnik Kościuszki i te szyny, to już nie będzie to samo.

- Trochę smutno bo rondo istnieje od 1925 roku, wychowało się na nim kilka pokoleń i jest symbolem tego miasta.

- Uważam to za totalne nieporozumienie wręcz głupotę. Nie rozumiem komu te tory przeszkadzały, można było nowy projekt pogodzić z infrastrukturą tramwajową. Duża strata historyczna i praktyczna.

- Tramwaj objeżdżający Kościuszkę jest symbolem miasta, dlatego też tak wiele łodzian chciało się przejechać tramwajem. Normalnie jadąc wagonem nie można zrobić sobie pełnego kółka czy kilku, bo ten tramwaj gdzieś w Pomorską, Nowowiejską, Legionów czy kiedyś Piotrkowską skręcał. Tutaj można było sobie po prostu pokręcić kółka tak jak nigdy nie ma okazji, następnej już takiej nie będzie - mówi Jakub Tarka, organizator wydarzenia.

Według nowego projektu linia przebiega przez plac, a nie dookoła tak jak dotychczas.​

Źródło: Łodzianie pożegnali stary plac Wolności. Ostatni taki tramwaj