badania płodu

i

Autor: Pixabay.com

W lutym badania serca płodu w Instytucie Matki Polki

2022-02-01 15:30

Lekarze z Instytutu Matki Polki zachęcają kobiety w ciąży do badań kardiologicznych płodu. W lutym każda mama między 18. a 20. tygodniem ciąży będzie mogła przyjść i bez skierowania zrobić badania serca płodu.

Taka diagnostyka pozwala wykryć ewentualne wady serca lub choroby i zacząć je leczyć już w okresie prenatalnym. Instytut dysponuje wartym 600 tys. zł stetoskopem elektroniczny, dzięki któremu można wykonać precyzyjną diagnostykę – mówi prof. Maria Respondek-Liberska, kierownik zakładu kardiologii prenatalnej w Matce Polce. - Dzięki badaniu dowiadujemy się, czy w czasie ciąży rozwija się zdrowy płód i będziemy mieć zdrowego noworodka, czy może płód, który jest chory i wymaga specjalistycznego leczenia.

Również w kolejnych miesiącach kobieta w ciąży może się zgłosić na takie bezpłatne badania, ale potrzebne będzie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu albo od położnika. - Jeżeli jest to lekarz, który trzyma się ściśle wytycznych ministerstwa zdrowia, to może nam powiedzieć, że takie badanie nie jest przewidziane – dodaje prof. M.Respondek-Liberska.

Instytut Matki Polki jest jedyną w regionie placówką, która wykonuje badania serca płodu.W całym kraju jest tylko kilka takich placówek.

Źródło: W lutym badania serca płodu w Instytucie Matki Polki