Wakacyjny przemyt chronionych zwierząt i roślin

2022-08-02 15:13 GM
przemyt zwierząt
Autor: gov.pl

Przemycane są żywe zwierzęta, ale też skóry, kość słoniowa, koralowce, muszle czy rośliny pod ochroną, używane do medycyny naturalnej. Krajowa Administracja Skarbowa w Łodzi ostrzega przed karnymi konsekwencjami przywożenia z krajów egzotycznych chronionych roślin i zwierząt.

Proceder przewozu do Polski gatunków chronionych nasila się w miesiącach wakacyjnych. Niekiedy możemy nie być świadomi, że np. zakup i przywóz paska ze skóry krokodyla to również przestępstwo. Jak mówi Beata Bińczyk z Krajowej Administracji Skarbowej w Łodzi, niewiedza może sprawić, że staniemy się nieświadomymi przemytnikami.

Co najczęściej zatrzymują na granicy funkcjonariusze KAS? – Przejmujemy wypchane zwierzęta, np. duże koty czy krokodyle. Przejmujemy też rzadkie okazy, takie jak kolce jeżozwierza, zęby aligatorów czy hipopotamów.

Kupując takie pamiątki, nie tylko przyczyniamy się do cierpień zwierząt i wyginięcia gatunków, ale też narażamy się na odpowiedzialność karną. Za taki przemyt grozi wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do pięciu lat i utrata okazów.