Wichura w Łódzkiem. 17.02

i

Autor: Straż pożarna/mat. Czytelników

WICHURA W ŁODZI i w regionie! Powalone drzewa i zablokowane drogi! ZDJĘCIA, WIDEO

2022-02-17 8:29

Silny wiatr wiejący od nocy z środy na czwartek (16-17.02) już wyrządził duże straty w regionie i przysporzył mieszkańcom sporo kłopotów.

Aktualizacja 15.40:

Wybuch w pow. sieradzkim! W czwartek po południu doszło do eksplozji w elektrowni wiatrowej, zakończonej zniszczeniem całej kopuły.

Aktualizacja 13.36:

- Do godz. 12.30 w woj. łódzkim odnotowaliśmy ponad 1300 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnych wiatrów i burz, jakie przeszły przez nasze województwo - mówi Jędrzej Pawlak. - Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w pow. kutnowskim - ta liczba zbliża się do 300, w pow. zgierskim - tu prawie 200, w pow. łowickim - ponad 175, a w pow. łęczyckim ponad 100.

Poza wymienianymi przez strażaków powiatami, najtrudniejsza sytuacja jest w gm. Błaszki w pow. sieradzkim. Tam - przez trzy miejscowości - przeszła trąba powietrzna i uszkodziła kilkadziesiąt budynków.

- We wszystkich zdarzeniach ranne zostały 4 osoby - mówi Pawlak. - Dwie w pow. sieradzkim: są to osoby, które zostały ranione odłamkami szkła z rozbitych okien, które wiatr wepchnął do budynku, a dwie ranne pozostałe osoby to kierowcy ciężarówek, które zostały przewrócone przez wiatr na autostradzie A1.

W miejscowości Orzeszków, wiatr zniszczył budynek i istniej podejrzenie, że wewnątrz znajduje się jedna osoba.

- Okazało się że dyspozytorom PSP udało się skontaktować z mężczyzną - relacjonuje rzecznik. - On zapewnił, że nikogo w tym budynku nie było. Ze względu na kolejne prognozy mówiące o bardzo silnym wietrze, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie wszelkich sytuacji zagrażających życiu na nr alarmowy 112.

Aktualizacja 11.19. Niestety, wygląda na to, że silny wiatr jeszcze przez jakiś czas będzie dawał się nam we znaki.

- Dziś po południu przyjdzie do nas kolejny front z opadami deszczu i ewentualnymi burzami, generując porywy wiatru od 80 do ponad 100 km/h - mówi Tomasz Bedyk z portalu Pogoda w Łodzi. - Niebezpiecznie wiać będzie do godzin wieczornych. A już w sobotę - powtórka. Tym razem uderzy w nas wichura Eunice.

Aktualizacja 8.30. Jak informują strażacy, cały czas wpływają nowe zgłoszenia.

Do godz. 8.30, strażacy z woj. łódzkiego otrzymali 830 zgłoszeń.

- Najtrudniejsza sytuacja występuje w powiatach łowickim, kutnowskim i sieradzkim - mówi Jędrzej Pawlak, rzecznik wojewódzkiej straży pożarnej. - W gminie Błaszki przeszła trąba powietrzna, spowodowała zniszczenia w pasie o szerokości 100 metrów.

W powiatach łęczyckim i kutnowskim strażacy odnotowali ponad 300 zgłoszeń.

- Na szczęście nie ma rannych bądź poszkodowanych - informuje rzecznik.

- Sytuacja w woj. łódzkim jest bardzo dynamiczna - mówi Jędrzej Pawlak, rzecznik wojewódzkiej straży pożarnej. - Do 7.30 otrzymaliśmy ok. 630 zgłoszeń. Najwięcej w pow. kutnowskim - prawie 150, w powiatach łowickim i zgierskim ponad 80. Duża część interwencji dotyczy uszkodzonych dachów, część zgłoszeń dotyczy połamanych konarów i drzew, które blokują drogi, spadają na linie energetyczne.

Strażacy apelują o ostrożność na drogach.

Wichura w Łodzi 17 lutego

W Łodzi, na ul. Spornej - miedzy Bracką a Górniczą drzewo spadło na pojazdy. Trwa akcja strażaków, zachodnia nitka Spornej nieprzejezdna.

Na ul. Traugutta przy parkingu przed ŁDK wiatr zerwał blaszane ogrodzenie.

MPK informuje o uszkodzeniach sieci trakcyjnej.

Wichura w Łódzkiem. Utrudnienia na drogach

Co najmniej w sześciu miejscach na terenie województwa łódzkiego częściowo zablokowane są autostrady i drogi ekspresowe. Przyczyną są samochody ciężarowe przewrócone prze wiatr. 

Autostrada A1 przyblokowana jest w trzech miejscach: na węźle Piątek, na wysokości budynku stacji poboru opłat (ruch odbywa się połową jezdni) i w dwóch miejscach między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód na 339 kilometrze. W jednym przypadku zablokowany jest pas w kierunku Katowic, a 200 metrów dalej przewrócony samochód blokuje częściowo jezdnię w stronę Łodzi. 

Autostrada A2 również została częściowo zablokowana. Na 327 km między węzłami Emilia i Wartkowice, na jezdni w stronę Poznania leżąca ciężarówka blokuje połowę jezdni. Ruch odbywa się jednym pasem. 

Droga ekspresowa S8 jest również przyblokowana w dwóch miejscach: na 150-ym kilometrze między węzłami Sieradz Południe i Złoczew, gdzie w poprzek jezdni prowadzącej do Wrocławia leży przewrócony samochód ciężarowy, całkowicie blokując ten kierunek jazdy. Przejazd w  tym kierunku odbywa się objazdem wyznaczonym przez policję od węzła Sieradz Pd.  do węzła Złoczew. Drogie przyblokowane na S8 miejsce jest na 337 km między węzłami Polichno i Wolbórz. W tym przypadku całkowicie zablokowana jest jezdnia w kierunku Warszawy i także trzeba korzystać z objazdu.

Jak informują nas internauci, na autostradzie A1 - na wysokości Sieroslawia za Srockiem, samochody ciężarowe zepchnięte zostały do rowów.

W gminie Moszczenica wiele zerwanych dachów. Wiatr połamał też linie wysokiego napięcia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Protest rolników w Łódzkiem
Źródło: WICHURY W ŁÓDZKIEM! Trąba powietrzna, zablokowane drogi, ranni! UTRUDNIENIA, ZDJĘCIA, WIDEO