Z paszportem covidowym czy aktualnym testem? Wyjazdy za granicę

2022-01-26 15:41 GM
wyjazdy zagraniczne
Autor: Pixabay.com

Łodzianie planują już wiosenne i letnie wyjazdy za granicę. Wykupują też loty na ferie. Tymczasem paszporty covidowe często nie wystarczają do podróżowania. Kolejne kraje domagają się aktualnych testów. Jak nie zgubić się z gąszczu wciąż zmieniających się przepisów?

Restrykcje wjazdowe do różnych krajów wciąż się zmieniają, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do podróży - mówi Jolanta Sikora z łódzkiego oddziału Polskiej Izby Turystyki. – Trzeba sprawdzić aktualne przepisy na stronach MSZ albo w biurach podróży. Rekomenduję podróżowanie w pandemii z biurami, bo to na nich spoczywa odpowiedzialność poinformowania o wszelkich zmianach przepisów i obostrzeniach.

Jeżeli decydujemy się na podróż na własną rękę, sami musimy dokładnie wszystko sprawdzić – mówi J. Sikora. –Ważność paszportów covidowych niektóre kraje, np. Austria i Włochy,  skróciły do pół roku. Wiele krajów wymaga też aktualnych testów na obecność wirusa, ważnych tylko dobę lub dwie.  

Przy podróżach w pandemii bardzo istotne są też odpowiednie ubezpieczenia - od kosztów leczenia, kwarantanny za granicą czy np. rezygnacji z wylotu. Sytuacja pandemiczna bywa nieprzewidywalna, dlatego podróżujący coraz częściej decydują się na dodatkowe ubezpieczenia.

Źródło: Z paszportem covidowym czy aktualnym testem? Wyjazdy za granicę
Nasi Partnerzy polecają